Politikai menedékjogot kapott Ecuadortól Julian Assange. A Wikileaks botrányoldal alapítója hetek óta a dél-amerikai állam londoni nagykövetségén bujkál, nehogy kiadják Svédországnak, majd onnan az Egyesült Államoknak.
Diplomáciai háborút robbantott tegnap Julian Assange, miután Ecuador külügyminisztere bejelentette: politikai menedékjogot ad a Wikileaks alapítójának. Assange június óta él a londoni követségen, miután kiderült: kiadhatják Svédországnak. A skandináv országban nemi erőszakkal vádolják a szólásszabadságért küzdő hackert.
A hírek szerint a svédek azonnal továbbadták volna az Egyesült Államoknak. Nagy-Britannia már többször kijelentette, hogy amint Assange elhagyja a követséget, letartóztatják. Ecuadornak mostanáig tartott, hogy döntést hozzon az ügyben, ugyanis hosszú tárgyalásokat folytattak svéd, brit és amerikai diplomatákkal is, de egyik ország sem tudta garantálni Assange biztonságát és megmondani, mi lesz vele a jövőben.
A dél-amerikai ország végül ezért döntött úgy, hogy befogadja Assange-t. Az engedély megadását Ricardo Patino külügyminiszter jelentette be élő televízióadásban. A hírre összecsaptak a követség előtt tartózkodó Assange-drukkerek a brit rendőrökkel. Az angolok ugyanis a hírek szerint arra készülnek, hogy egy 1987-es törvényre hivatkozva visszavonják a nagykövetség diplomáciai státuszát és erőszakkal hurcolják el Assange-t.
Lapzártánk idején patthelyzet alakult ki a követség körül, melynek környékére több tucat rendőrt vezényeltek ki, így egyelőre kérdéses, hogy a Wikileaks-főnök miként jut el a repülőtérre.
Kitüntetéstől a számûzetésig
2006: Megalakul a Wikileaks.
2009: Nemzetközi kitüntetést kap
Assange és tényfeltáró oldala.
2010 tavasza: A Wikileaksen megjelenik egy videó: amerikaiak helikopterről vadásznak ártatlan irakiakra.
2010 májusa: Az oldal 251 ezer amerikai diplomáciai táviratot tesz közzé.
2010. június 7.: Az amerikai hadsereg letartóztatja saját katonáját, Bradley Manninget, mondván: ô szivárogtatta ki a titkos iratokat és videókat.
2010. július–október: 500 ezer dokumentumot tesznek közzé.
2010. november 18.: A svéd bíróság letartóztatási parancsot ad ki Assange ellen nemi erőszak miatt. (Az ügyben rengeteg a homályos pont.)
2010. november 28.: A Wikileaks több ezer, szigorúan titkos amerikai diplomáciai dokumentumot szivárogtat ki, amiben számos külföldi poli-tikust járatnak le. Nemzetközi botrány robban ki.
2010. december 7.: Assange Londonban feladja magát. Házi őrizetbe kerül.
2011. október 24.: Assange bejelenti, hogy felhagy a kiszivárogtatással.
2011. november 2.: A brit legfelsőbb bíróság elrendeli Assange kiadatását Svédországnak. Assange fellebbez, a jogerős ítéletet elhalasztják.
2012. június 19.: Assange a döntés előtt a londoni ecuadori nagykövetségre menekül, s menedékjogot kér.
2012. augusztus 16.: Ecuador megadja a menedékjogot.