Aktuális

Eszükben sincs házasodni a fiataloknak

Huszti Zoltán

Létrehozva: 2012.08.01.

Rohamosan csökken a magyarok házasulandó kedve. A mai fiatalok testileg előbb, szellemileg viszont később érnek meg a boldogító igen kimondására. Tavaly csupán 34 ezren házasodtak.

Hazánkban az elmúlt negyven évben folyamatosan csökkent az esküvők száma. Ez részben a házasulandó felek megrendült anyagi helyzetére vezethető vissza. Manapság egy kisebb lagzi is egymillió forintba kerül, amit nem könnyű előteremteni még szülői segítséggel sem. Ha meg össze is jön a pénz, közel sem biztos, hogy azt egy éjszaka alatt el akarják verni, inkább élnek papír nélkül, de egy kis tartalékkal a zsebükben.

Házasság és az ezzel járó kötöttségek nélkül könnyebb összeköltözni a másikkal, miként könnyebb is lelépni, ha egy nap rájönnek a fiatalok, hogy őket mégsem egymásnak teremtette a jóisten.

Roboz Gabriella családterapeuta alapvetően anyagi okokat lát a kevesebb házasságkötés mögött. – Igaz ugyan, hogy a nemi érés korábban indul, de a személyiség érése későbbre tolódott – magyarázza a szakember. – Az elhúzódó tanulmányi évek is a korai házasságok ellen dolgoznak. Nehezebb az életkezdés, és a szülők sem tudnak már annyit segíteni az indulásban, mint korábban. A fiatalok racionálisabban gondolkodnak, anyagi biztonság nélkül nem akarnak házasságra lépni.

Ezt sugallják a társadalmi vagy kulturális hatások. Mások az elvárások, mint a hetvenes években voltak. A kilátástalanság és a felelősségvállalástól való félelem visszatartja őket a papírhoz kötött családi felállástól. Korábban minden fiatal felnőtt akart lenni, most mindenki inkább fiatal akar maradni. Most az a divat, hogy a 30-40-esek is a húszasok lazább, felelőtlenebb életstílusát követnék – állítja Gabriella. Bús Tímea, a Duals Társkereső irodavezetője szerint napjainkban a párok nem kötelezik el magukat, kötöttség nélkül jóval könnyebb.

– A média a szingli életmódot hirdeti, pedig a nők titokban igenis vágynak a házasságra – mondja az irodavezető. – Ezzel együtt a többség a könnyebb utat választja, amiből egyszerűbb a kilépés. A válásnál nem kell osztozkodni, pereskedni a bíróságon, elég csak egyszerűen szétköltözni.

Van, aki a kevesebb házasságkötés mögött egyáltalán nem a romló anyagi viszonyokat látja. Közéjük tartozik dr. Fehér Gabriella pszichológus. – Régen szinte kötelező volt a házasság. Amelyik nő nem ment időben férjhez, arra rásütötték a vénlány bélyeget, a házasságon kívül születettre pedig, hogy zabigyerek. Ez a teher már nem nyomja a mai nő vállát. Ez lehet az egyik oka a kevesebb házasságkötésnek.

A másik, hogy a társadalom infantilizálódik. A fiatalok lassabban érnek meg, és nem vállalják a kötöttségeket. A harmadik ok pedig, hogy nem elvárás a gyerek, ha pedig nincs utód, akkor értelmét sem látják a házasságkötésnek – véli a pszichológus. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek