Aktuális

Így kerüld el a villámcsapást

Bors

Létrehozva: 2012.08.07.

Bár azt gondolnánk, hogy magas házakkal beépített, zsúfolt nagyvárosban nem jelenthetnek veszélyt a villámok, ez sajnos korántsem igaz. Mint ahogy az sem, hogy a mai műszaki berendezések védettek lennének az „istennyila” csapásától. Összeállításunkból kiderül, mire érdemes ügyelni, hogy csökkentsük a villámcsapás veszélyeit.

Annak idején minden gyerek megtanulta, hogy ha vihar van, ki kell kapcsolni a tévét, sőt a konnektorból is jobb kihúzni a dugót. Manapság azonban a villámlások közepette is dolgozunk tovább a számítógépen, s nyugodtan nézzük a sorozatot tévén, esetleg pancsolunk a Balatonban a kánikula után oly’ üdítő langyos esőben. Papp Istvánt, a Villámvédelem Kft. vezetőjét arról kérdeztük, vajon tényleg védettek vagyunk már a villámoktól, avagy inkább felelőtlenek?

– Ma már szigorúbban veszik a villámvédelem kiépítését, de rengeteg épület van még védelem nélkül – mondta a Borsnak elöljáróban a szakértő. – Pedig az elmúlt évtizedekben egyre gyakoribbá váltak a villámcsapások, és a káresetek hazánkban. Egy átlagos családi ház villámvédelmének kialakítása 80–600 ezer forint között van, egy panel épületé 800–900 ezer forint. De nem csupán az előírások miatt lenne fontos. Ha belecsap a villám egy hungarocellel szigetelt panelházba, akkor épp ez a külső borítás kap könnyen lángra, lévén nagyon jól éghető anyag.

A lakásokon belül önállóan is védekezhetünk, ez ugyan 40–50 ezer forintunkba kerül, de ha van otthon számítógép, egy jobb tévé és egyéb elektromos masinák, akkor megéri megelőzni, hogy olvadt műanyaggá váljanak a drága berendezések. A bevásárlóközpontokban kapható túlfeszültségvédelemmel ellátott elosztók nem nyújtanak megfelelő biztonságot: villámcsapás esetén gyakorlatilag eggyel több olvadt műanyagunk lesz.


Van alapjuk a hiedelmeknek

ÁLLÍTÁS: Áramtalanítani kell a számítógépet, a tévét, a vonalas telefont stb. vihar idején, sőt az antennát is ki kell húzni a készülékekből.
INDOKLÁS: Igaz, mert a hálózaton megjelenő túlfeszültség egykettôre tönkreteheti a lakásban mûködô elektromos berendezéseket, kárt tehet továbbá a számítógép internetes modemében is.

ÁLLÍTÁS: Veszélyes zuhanyozni, mosogatni, de még a vízvezetékkel érintkezni is, amikor villámlik.
INDOKLÁS: Bizony ám! Ha az épületnek nincs, vagy nem megfelelő a villámvédelme, s a vízvezeték egy esetleges villámcsapás hatására feszültség alá kerül, az valóban életveszélyes lehet.

ÁLLÍTÁS: A fémnyelű esernyő, sőt a bekapcsolt mobiltelefon is veszélyes lehet viharban, mert magához vonzhatja a villámokat.
INDOKLÁS: Sajnos ez is így van. Igaz, ehhez jellemzően olyan terepen kell lenni – például kietlenebb helyen a szabadban, domboldalon stb. –, ahol egyébként is fennáll ennek a veszélye.

ÁLLÍTÁS: A vihar idején ne tartsuk nyitva az ablakot, még akkor se, ha a kánikula után jólesne a hűs levegő, mert a nyitott ablakon keresztül is becsaphat a villám!
INDOKLÁS: Sok tragikus történet igazolja: sajnos ez is igaz. Tavaly valaki éppen a vihar miatt akarta lakása ablakát becsukni, amikor halálos villámcsapás érte.

ÁLLÍTÁS: Ha futunk a viharban, nagyobb esélyünk van a villámcsapásra, mint amikor egy helyben állunk.
INDOKLÁS: Ez is igaz. A legfontosabb, hogy lehetőleg zárt lábbal álljunk a talajon. Tanácsos leguggolni, s úgy is maradni, míg a villámlás nem csöndesedik, s a vihar nem vonul odébb.

ÁLLÍTÁS: A kocsiban nem érhet villámcsapás.
INDOKLÁS: Igaz, a hagyományos, zárt karosszériájú autókban abszolúte biztonságban vagyunk, ám a vászontetős kocsik még zárt állapotban sem nyújtanak védelmet az égi szikra ellen. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek