Szolgálati fegyver minden rendőrnek jár, viselésére alkalmassági vizsgálatok jogosítják fel a tulajdonost. De a teszt nem szúrhatja ki minden esetben, ha alanyában ön- vagy közveszélyes indulatok rejlenek.
A szolgálati fegyver alapvetően a rendőrök önvédelmét biztosítja, adódhat azonban olyan lelkiállapot, amelyben a pisztoly birtoklása a rendőrre vagy környezetére végzetes következményekkel járhat. Június elején egy balatonfüredi rendőr kivégezte felesége szeretőjét, dr. A. Dezső szívspecialistát, majd saját fejébe is golyót repített.
Vajon önmagában a fegyver mennyire tekinthető motiváló erőnek egy-egy indulati cselekmény – gyilkosság vagy öngyilkosság – elkövetéséhez? A rendőrségi statisztikákból az derül ki, hogy ritkán, de rendszeresen fordulnak elő ilyen esetek. Az ORFK sajtóirodája közölte: 2012-ben rendőr által, lőfegyverrel elkövetett emberölés egy volt, egy másik ügyben pedig emberölés kísérlete történt.
– Adatgyűjtés hiányában nem tudunk arra vonatkozóan statisztikai adatot mondani, hogy szolgálati fegyverrel hány rendőr követett el öngyilkosságot. Általánosságban elmondható, hogy szolgálati fegyverrel vagy önakasztással végeznek magukkal. 2010-ben hét befejezett öngyilkosság történt és hat kísérlet. 2011-ben három öngyilkosság volt és egy kísérlet – tájékoztatott a sajtóiroda.
Arról is érdeklődtünk: vajon minden hivatásos rendőr jogosult szolgálati fegyver viselésére? Az ORFK válaszából kiderült: a hivatásos munkaviszony alapvetően fegyverviselési jogosultsággal jár. A rendőrség szervezetén belül előírt egészségügyi és pszichikai alkalmassági vizsgálatok nem fegyverviselésre való alkalmasságot mérnek, hanem munkaalkalmasságot vizsgálnak. Aki az alkalmassági vizsgálaton nem felel meg, nem teljesíti az előírt feltételeket, az rendőri munkát nem végezhet, tehát fegyvert sem viselhet.