Leckét kap türelemből az, aki orvosi ellátásra szorul. S nemcsak a műtétekre és a bejelentkezésre végzett szakvizsgálatokra kell sokat várakozni, hanem a rendelőkben is egy receptfelírásra.
Kelemen Patrícia kátyúba lépett. Mivel nem múlt a fájdalom, be kellett mennie az ortopéd traumatológiára. Nem árulja el, melyik kórházban járt, mert azt mondja: bármelyik ügyeletes ellátó lehetett volna.
– Megdöbbenve láttam, hogy egy nő a kartonozóban bejelentkezett, majd ahelyett, hogy leült volna a váróban, elment, és csak két óra múlva került elő. Végül neki lett igaza, mert mikor visszaért, még mindig voltak előtte. Én is ott ültem több mint két órát, de volt egy fiú, aki üvegbe lépett, neki vérző lábbal kellett öt-hat órát várakoznia, mert betoltak elé soron kívül valakit nyílt lábszárcsonttöréssel. Úgyhogy én még szerencsésnek érezhettem magam. A röntgenre, majd a leletre várva viszont újabb órákat kellett téblábolnom, mert tudtam, hogy aznap meglesz az eredmény. Ám egy férfit ínszalagszakadás gyanújával egy hónappal későbbre rendeltek vissza ultrahangvizsgálatra. Mit csinál addig? – kérdezte felháborodva Patrícia.
Tapasztalatait alátámasztja az Union Biztosító legutóbbi felmérése. Míg 2008-ban 2,33-as osztályzatot adtak az emberek az egészségügyi ellátásra, idén ez a mutató 1,89-en áll. Korábban száz emberből huszonegy gondolta úgy, hogy az egészségügy helyzete nagyon rossz, idén közel kétszer annyian, harminckilencen vélekedtek így. A többség a hosszú várakozási időt jelölte meg a rossz minősítés egyik okaként. A panaszuk jelzése után hetekkel későbbre kapnak időpontot, s a statisztika szerint akkor még átlagosan további 45 percet kell várniuk.
Réti Miklós cukorbeteg, így saját bőrén érzi a helyzetet.
– Háromhavonta kapok időpontot, és ha már ott vagyok, általában még további egy órát kell várnom, hogy bekerüljek az orvoshoz. Koromnál fogva az urológiát is gyakran látogatom, oda kéthavonta kapok időpontot, ám hiába az előjegyzés, a végeláthatatlan sor miatt nemritkán további három órát csücsülök a váróban.
Az orvosok azt mondják, ők nem tehetnek erről. Dr. Preisz Ádám háziorvos napi öt órát rendel, s ennyi idő alatt körülbelül ötven beteg fordul meg a rendelőjében.
– A sorszámosoknál előfordul, hogy várni kell, ami sem a betegnek, sem az orvosnak nem jó. Agyon vagyunk terhelve adminisztrációval, ennek az egyszerűsítése sokat javítana a helyzeten. A kódok és adatok lassú és nehézkes bevitele jelentősen lassítja a munkát és a betegekre fordítható időt – vélekedik. Dr. Tausz István gyermekorvos szerint a szervezésen, de a szakembereken is sok múlik.
– Az egészséges rendelésnél kizárólag időpontra jönnek a gyerekek, a váróban legfeljebb két-három páciens foglal egyszerre helyet, s a várakozási idő sem több öt-tíz percnél. A betegrendelésre érkezők fele szintén időre jön, nekik sem kell ennél többet várniuk. Ha valaki váratlanul érkezik, azzal előfordul, különösen télen, hogy egy órát is el kell töltenie a váróban, épp ezért sok játékkal várjuk a kis pácienseket. A szülők pedig láthatják, hogy nem kávézunk vagy trécselünk, folyamatosan pörög a rendelés. Megértőbbek az emberek, ha tudják, hogy az orvos, az asszisztens mindent megtesz – vélekedik Tausz doktor, aki családi tapasztalatból tudja, milyen bosszantó, ha két óránál is többet kell várni.
A tapasztalatok szerint a háziorvosoknál valamivel jobb a helyzet, mint a szakorvosoknál. Ezt azzal is magyarázzák, hogy a háziorvos ugyanazokkal a betegekkel találkozik, többéves ismeretségen alapuló bizalmi kapcsolatot ápol velük.
– Egy szakorvosokhoz gyakrabban esnek be sürgősségi esetek, ami szintén befolyásolja a váróban eltöltött idő hosszát – indokolja a különbséget dr. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke. Ő is egyetért azzal, hogy jelentősen csökkenteni kellene a betegek várakozási idejét. – Valóban túl hosszú a várakozási idő, mert az orvosok és az egészségügyi intézmények túlterheltek. Hozzáteszem: az egészségi állapota miatt aggódó beteg számára jóval lassabban telnek a percek. A megoldás pedig olyan egyszerű, mint amilyen bonyolult: több pénzre, szakemberre lenne szükség – összegez.