Életműve megkoronázására készül Zelnik István. A milliárdos műgyűjtő megtalálta a kalandos sorsú Seuso-kincsek új tulajdonosait, akikkel szerződést írt alá az ezüsttárgyak megvételéről. Már csak a magyar állam tehet keresztbe az évszázad üzletének.
A rejtélyes Seuso-kincseket 1976-ban, egy Polgárdiban élő katona, Sümegh József találta meg. Sümeghet 1980-ban felakasztva találták meg, a kincsnek pedig nyoma veszett. A katonát minden bizonnyal meggyilkolták, a tizennégy ezüsttál pedig másfél évtized múlva a Sotheby’s árverésén tűnt fel, az angol Lord Northampton vásárolta meg a leletegyüttest.
A magyar állam hiába bizonygatta, hogy őt illeti meg a kincsek tulajdonjoga, a római kori ezüsttárgyakat hosszas pereskedés után sem sikerült megszereznie. Tegnap viszont szenzációs bejelentéssel állt elő Zelnik István, milliárdos műgyűjtő. Az Index-nek azt mondta: adásvételi szerződést írt alá a kincsek új tulajdonosaival. Zelnik terve az, hogy a hazahozott tárgyaknak saját múzeumot épít, végrendeletében pedig az államra hagyja azokat. Cserébe nem kér mást, csak hogy a határon ne kobozzák el tőle a kincseket. Egyelőre válaszra vár. – A vételárról csak annyit mondanék, hogy több tízmilliárdos nagyságrendű – fogalmazott Zelnik.
A szerződések életbe lépése attól függ, sikerül-e megállapodnia Zelniknek a magyar állammal. Nádorfi Gabriella régész hosszú évekig folytatott ásatásokat Szabadbattyán környékén, bizonyítékot akart találni rá, hogy a Seuso-kincsek Magyarországról származnak. Tegnap a Borstól értesült Zelnik István fantasztikus bejelentéséről.
– Ez egy igazán nemes gesztus Zelnik úr részéről – mondta a hír hallatán Nádori Gabriella. – Az tudott volt, hogy Northampton meg akar válni a kincsektől, de úgy tűnik, sikerült titokban tartania az eladást. Az Emberi Erőforrás Minisztérium tegnap közleményben tudatta: a magyar állam továbbra is a kincsek tulajdonosának tekinti magát. Állítják: a kormányt eddig hivatalosan nem kereste meg a műgyűjtô. Egyébként nyitottak az érdemi egyeztetésre.