Japánból, Amerikából és Kanadából is felkeresték Zagyvai Andrást, miután alkotása elnyerte a 32. Nemzetközi Logikai Játékok Találkozójának (IPP) nagydíját Washingtonban. Okostojása olyan karriert futhat be, mint Rubik Ernő kockája.
Nincs extra térlátásom, és évtizedekig a logikai játékokkal sem foglalkoztam komolyabban – vallotta be a Borsnak Zagyvai András, a Smartegg, azaz Okostojás feltalálója. A háromdimenziós logikai játék nagydíjat nyert Washingtonban.
– 2007-ben jött az ihlet. A tojás az élet ősi szimbóluma, ráadásul ezt a formát jó kézbe venni. Építészként végeztem, s mindig is vonzott a kézművesség, az iparművészet és a természet. Erre a találmányomra is inkább műalkotásként, mint játékként tekintek. Rengeteg munka és tervezés van benne, amihez számítógép helyett a képzeletemet használtam, műanyag helyett pedig zselnyicemeggyfát. Az első, egyszerűbb darabok után jöttek a bonyolult változatok, no meg a tesztelések. Ebben három-négy éves gyermekeim és a nagyszülők is segítettek – mesélte Zagyvai, aki tudatosan és megérzés alapján is finomította munkáit.
– Már a tavalyi nürnbergi megmérettetésre is hívtak, ott találkoztam először komoly logikai játékokkal. Sokak szerint az, hogy korábban nem nagyon foglalkoztam ilyesmivel, előnyt jelentett, mert így nem befolyásolhatták a munkámat. Egy hónapig készítettem a Washingtonba küldött példányt. Reménykedtem valamiféle elismerésben, de a nagydíjról álmodni sem mertem. A Smartegg iránt Japánból, Kanadából és Amerikából is érdeklődtek – meséli a feltaláló.
Arra a kérdésünkre, vajon mennyi pénzt remél az ötletétől, hangsúlyozta: nem a pénzért, de még csak nem a dicsőségért dolgozik, az alkotás öröme viszi előre.