Nagy ívben tojnak a kereskedők arra a tegnap hatályba lépett rendeletre, miszerint kötelező feltüntetni a tojás kilónkénti árát is. A kofák és a vásárlók többsége szerint semmi értelme a rendeletnek.
Augusztus 22-én lépett hatályba a nemzetgazdasági miniszter rendelete, amely előírja, hogy a tojásnál nemcsak a darab-, hanem a kilónkénti árat is fel kell tüntetni.
A Fehérvári úti Vásárcsarnokban hamar találunk olyan árust, akinél a tojásnak csak a darabonkénti ára van rajta a kis fekete táblán.
– Nekem nem szólt a főnököm, hogy írjam ki, nem is tudok róla – mondja csodálkozva Dudás Tímea, aki 35 forintért adja darabját.
Kicsivel odébb egy másik árusnál is 35 forint a tojás, ám itt a tábla jobb felső sarkában az is látszik, hogy kilója 618 forint.
– Mi már egy hónapja kiírtuk a kilós árat is, de eddig senki nem kért kilóra tojást – mondja a Borsnak Patonyi Annamária, aki értelmetlennek tartja ezt az árazási formát.
– Mi lemértük és kb. 18 darab tojás egy kiló súlyú. Ha egy vevő darabra kér 18-at 630 forintot fizet, kilóra 618-at. Szerintem ez a 12 forintos különbség elenyésző – vélekedik.
A Fény utcai piacon is többen tiltakoztak a rendelet ellen, szerintük értelmetlen.
– Valóban nincs kiírva,majd pótoljuk. Remélem, addig nem büntetnek meg – mondja Orbán Vilmos, aki 40 forintért adja a tojást, és kérdésünkre elárulja, hogy kilóra 640-ért számítja.
Vajon milyen büntetésre számíthatnak azok a kereskedők, aki elmulasztják a tojás kilónkénti kiírását?
– A kis- és középvállalkozásoknál első esetben nem bírságolunk, csak a hiányosságok pótlására szólítunk fel. Egyébként a hatóság jelenleg nem tervez országosan elrendelt célvizsgálatot – mondta lapunknak Fülöp Zsuzsanna, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság szóvivője, aki hozzátette: a minimális bírság összege ilyen esetben 15 ezer forint, de ha ez többször előfordul, és más szabálytalanság is társul mellé, akár százezer forint is lehet.