Hiába tett intézkedéseket a kormány, egyelőre nem állt meg a magyar orvosok külföldre vándorlása. Sőt még növekedett is azok száma, akik nem kérnek az itteni kórházakból és bérekből.
Idén az első félévben 984 egészségügyi dolgozó kért külföldi munkavállaláshoz szükséges hatósági bizonyítványt. A kivándorlók közül 542-en orvosok, 120-an pedig fogorvosok. Ez a szám jóval nagyobb, mint az elmúlt évek azonos időszakában, annak ellenére, hogy a kormány már több intézkedést is hozott a kivándorlás megfékezésére.
Ilyen volt a frissen végzett, rezidens orvosok szövetségének nyomására tavasszal elfogadott havi nettó 42 ezer forintos béremelés, amelyet a napokban utalnak majd, januárig visszamenőleg a dolgozóknak. Emellett ösztöndíjprogramokat és pályázati lehetőségeket kínáltak. Mindez azonban, úgy tűnik, nem volt elég. Megkérdeztük az Emberi Erőforrások Minisztériumához tartozó egészségügyi államtitkárságot, hogy mit szólnak az adatokhoz, mit tudnak tenni a kivándorlás ellen? A tárca válaszában felsorolta az eddigi eredményeket, újabb intézkedésekről viszont nem ejtettek szót.
– Az egészségügyi dolgozók külföldi munkavállalása évek óta tapasztalható jelenség Magyarországon. Ezt a folyamatot az unióhoz való csatlakozás, a határok nyitottabbá válása kissé felgyorsította. A krízis lassítása érdekében az elmúlt két évben számos intézkedés történt – írták.
Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke szerint nem hálátlanok az orvosok, de újabb fizetésemelésre van szükség. – Valóban súlyos a helyzet, tavaly az első fél évben 468 orvos ment külföldre, idén pedig már 542. Erre viszont még nem volt hatással a tavaszi megállapodás, ugyanis az ígért béremelést csak a napokban fogják utalni. Bízunk benne, hogy a tendencia megfordul, de ehhez folytatni kell a bérrendezést, mert a jelenlegi fizetések nem tartják itthon az orvosokat. A mostani – emeléssel együtt – 130 ezer körüli nettó kezdő fizetést 200 ezerre, a szakorvosit pedig 300 ezerre kellene emelni, mert ennek már komoly itthon tartó hatása lenne. Folyamatosan egyeztetünk a minisztériummal, reméljük, ősszel meg tudunk állapodni egy újabb emelésben – mondta Papp Magor.
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke viszont pesszimistábban látja a jövőt. – Egyértelműen nem volt elég az eddigi kormányzati intézkedés, hiszen évente ezernél több orvossal lesz kevesebb itthon. A béremelésnek csak akkor lett volna jelentősége, ha törvény lett volna a további rendezésekről, erről viszont ígéret sincs. Kritikus a helyzet – mondta Éger.
A 2010-es adatok szerint 1111, a 2011-es szerint pedig 1200 orvos kérvényezte a külföldi munkavállaláshoz szükséges bizonyítványt. Emellett tavaly nagyjából 7–800 orvos ment nyugdíjba, vagy hunyt el. Az orvosképzés nem tudja pótolni a hiányt: a négy egyetemről mindössze 800 friss diplomás került ki tavaly.