Bár Navracsics Tibor szerint perelhetne, nem foglalkozik személyeskedéssel Orbán Viktor miniszterelnök. A kormányfő vicceskedő mémek célpontja, legutóbb azonban kissé túllőttek a célon.
Az internetes közeg kiapadhatatlan humorforrásai azok a tréfás vagy annak szánt feliratozott fotók (úgynevezett mémek), amelyeknek gyakran egy ismert ember a célpontjuk.
Tavaly tavasszal például elárasztották a közösségi oldalakat a Schmitt Pál volt köztársasági elnököt kifigurázó tartalmak. A Plagibás képek mellett a másik főszereplő Orbán Viktor volt.
Legutóbb viszont túllőttek a célon az ismeretlen alkotók: Orbán Viktor Aranylabda-átadón készült képét montírozták össze Gyurcsány Ferenc tüntetésen készült fotójával olyan módon, hogy a Fidesz elnökének a nyakába tették a Gyurcsány által viselt Én is cigány vagyok feliratú táblát.
A képek az ATV Facebook-oldalára is felkerültek. Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter a Hír Tv-ben elmondta: adott esetben személyiségi jogi lépéseket lehet tenni, ez a miniszterelnök döntésétől függ.
A minisztérium a Borsnak küldött levelében azt írta: ezeket a lépéseket a polgári törvénykönyv szabályozza. Megtudtuk azonban, hogy a kormányfő nem perel.
– A miniszterelnök nem az ellene irányuló személyeskedésekkel foglalkozik, hanem olyan ügyekkel, amelyek az emberek számára fontosak – tudatta a Borssal Havasi Bertalan, Orbán sajtófőnöke.
– Amúgy is veszett fejsze nyele, ha a sértett nem ismeri az alperest – mondta a Borsnak Kamarás Péter ügyvéd. – Polgári peres ügyekben meg kell nevezni az elkövetőt, különben nincs ügy. Ha a büntető törvénykönyvben szabályozott ügyről van szó, akkor már kérhetjük a hatóságok segítségét, ők azonban le is söpörhetik a beadványt – magyarázta a szakértő.
Ha a kifogásolt képek nem egy névtelen blogon, hanem egy azonosítható személy vagy kiadó oldalán jelennek meg, akkor a hazai gyakorlat szerint a bloggazda vagy a cég lehet személyiségi jogi eljárás alperese.