Tudatmódosító szerek nélkül is elérhető különleges tudatállapot – ez a kulcsa a transzperszonális pszichológiának. A módszer atyja, Dr. Stanislav Grof lapunknak Skype-on keresztül adott interjút amerikai otthonában.
Ön a bűnözést, sőt a terrorizmust, a háborút is spirituális válságnak tekinti. Miért?
Sok embernél azt látjuk, hogy a saját spirituális krízisüket kivetítik a külvilágra, és amikor másokkal szemben agresszívek, valójában saját belső sötétségük ellen harcolnak. A spirituális krízis társadalmi szinten is jelentkezik, ennek egyik megnyilvánulása például a szexuális szabadosság. De előfordul, hogy ez a kivetítés sátáni méreteket ölt, mint 2011. szeptember 11-én. A spirituális válság oka gyakran a születésre vagy egészen kisgyermekkorra nyúlik vissza, ezért nem hozható felszínre tudatos állapotban.
Milyen betegségek esetén hatásos az ön módszere?
Sokféle embert, sokféle állapotot kezeltünk eredményesen: mániás depressziót, fóbiákat, fájdalmakat, migrént, asztmát, lelki problémákat. Nem csupán a tünetek csökkennek a transzperszonális élmények hatására, gyakran a személyiség is átalakul. A beteg átéli az egységet a többi emberrel és az ökoszisztémával.
Sok ateista hívővé válik. Az együttérzés és a megértés alapélménnyé válik. Sokan azt hiszik, emberek vagyunk, spirituális élményekkel. Pedig a valóság éppen ennek az ellenkezője: spirituális lények vagyunk, akiknek emberi élményeik vannak.
Az Ön módszereinek egyike az LSD-ülés. Hogyan kell
ezt érteni? Kábítószerrel gyógyít?
Amikor egy svájci gyógyszerkutató felfedezte a transzélményt adó LSD-t, én a prágai pszichiátrián dolgoztam. Ezt a szert eredetileg gyógyászati céllal alkalmazták. Aztán kiszabadult a tömegkultúrába, és az 1960-as években ellenőrizetlenül, mértéktelenül kezdték használni a hétköznapokban, ami veszélyes. A hatalom érthető válasza a betiltás volt, így a kutatásokra sem volt mód negyven évig.
Most reneszánszát éli a gyógyításban, Amerikában nyolc nagy egyetemen kutatják. Ellenőrzött LSD-ülés során a képi fantáziaszinten megjelenik és kifejeződik a tudatalatti. De vannak más módszerek is a holotróp tudatállapot, a transzperszonális, vagyis az egón túli világ élményeinek megtapasztalására, például a feleségem által kidolgozott holotrop légzés, különböző meditációs technikák, bizonyos zenék és táncok. A holotrop annyit tesz: út a teljesség felé.
Miért, nem vagyunk teljesek?
A hétköznapi ember csak a lénye kis részével képes azonosulni.