Hiába vágynak rá az anyák, hétköznap a családok közel fele nem ül egy asztalhoz – derül ki egy friss hazai felmérésből. Lehet, hogy ez a házasságok felbomlásának egyik oka.
Csodákra képes a közös családi étkezés – véli az Ipsos legutóbbi kutatásában részt vett magyar anyák 86 százaléka. Ezzel szemben száz családból 39 egyáltalán nem ül egy asztalhoz hétköznap. Kapkodva kezdődik a nap, és úgy is ér véget – eszik, ki mit talál. Dr. Vekerdy Tamás szerint nem jól van ez így.
– A közös étkezés összetartó erejének titka, hogy a családtagok oldottan, lazán, jóízűen tudnak beszélgetni – mondja a gyermekpszichológus. – Nem kell sokfogásos lakoma, a könnyen ízesíthető olasz tészta pillanatok alatt kész, ahogy a vajas főtt krumplival sem kell sokat pepecselni.
Nem meggyőzés kell a közös családi étkezés eléréséhez, hanem ki kell alakítani a szokását. Beszéljünk róla a párunkkal! Bár nehéz lemondani a tévé előtt evésről, érdemes. Ahogy a közös reggeli is szebbé teszi a gyermekeink napját. Ennyit igazán megér a korábbi kelés-fekvés! Egy kamasz is könnyebben ül a családi asztalhoz, ha 13 éven át ezt szokta meg.
Polyák Lilla azon van, hogy kialakítsa ezt a szokást a családjában.
– Férjemmel, Homonnay Zsolttal eltérő az időbeosztásunk, ezért megbecsüljük a közös étkezéseket – mondja az énekesnő. – Ilyenkor, hogy még több időt töltsünk együtt, a sütés-főzésben is részt vesz az egész család. Zsombor és Bulcsú szívesen gyúrnak pizzatésztát apával, én pedig a sütést és a hozzávalókat intézem. Valódi élmény az az ebéd vagy vacsora, amit együtt készítünk és együtt költünk el.
Hagyja békén az asztalnál a gyereket!
Gyakran az a gond, hogy a gyerek nem érzi jól magát a családi asztalnál, mert a szülők a közös étkezést nevelésre használják fel. Vekerdy Tamás gyermekpszichológus javaslatai:
Főleg az apák hajlamosak arra, hogy az asztalnál neveljenek. Evés közben hagyjuk békén a gyereket!
Ha a szülő szépen eszik, példát vesz róla a csemete.
Ne faggassuk a csemetét, mi volt az iskolában. Ha oldott a légkör, akkor úgyis megered majd a nyelve.
Inkább keveset tegyünk a tányérjára, hadd kérjen még, ha ízlik neki!
Ha inni kér, adjunk. Nem fog kevesebbet enni.