Görbeháza-Bagotán járt a Bors, ahol öt évvel ezelőtt az ároktôi rablógyilkosok brutális kegyetlenséggel verték agyon a 80 éves Károly bácsit. A faluban R. Elemérék szökése után újra a félelem lett az úr.
A közvélemény elképesztő hatósági bakiként könyveli el az ároktői bandatagok szökését, de az ügy igazi érintettjeit a múlt héten az elvi kérdéseknél jóval inkább a saját sorsuk foglalkoztatta.
A bandatagok ellen tanúskodókon páni félelem lett úrrá, amikor a hírekből arról értesültek, hogy R. Elemér és fia kereket oldott a házi őrizetből. A Hajdú-Bihar megyei nagyközség, Görbeháza közigazgatása alá tartozik a településtől néhány kilométere fekvő Bagota. Ötven-hatvan ember él itt, javarészt idősek. A Hortobágy szélén lévő, elzárt közösség nem felejti az öt évvel ezelőtti szörnyű eseményeket. Egy decemberi reggelen holtan találták a 80 éves G. Károlyt.
Özvegye a mai napig nem heverte ki a megrázkódtatást. – Az én uram egy igazán jó, rendes ember volt, nem ezt a sorsot érdemelte – törölgette könnyeit Annus néni, majd a takaros háza mögötti portára mutat.
– Károlyom abban a másik épületben lakott, nem akarta zavarni az unokámat, aki akkoriban adott életet a gyermekének. Karcsi mindennap átjött, hogy megnézze a dédunokáját, de az éjszakát mindig a másik házban töltötte. Ott ölték meg szegénykémet – temette arcát egy zsebkendőbe Annus néni, aki a szörnyű éjszaka óta nem mer egyedül aludni, minden este átmegy hozzá a barátnője.
– Ugye, sosem jönnek vissza a gyilkosok? – kérdezi Annus néni. – Én sosem ártottam nekik. Ugye, békén hagynak?
R. Elemér (balra) jelenleg Svájcban, kiadatási ôrizetben van
ó néhány bagotai embert hallgatott ki tanúként a rendőrség. A Borsnak többük is nyilatkozott, azonban egyikük sem vállalta a nevét és az arcát. Félnek, különösen mióta a két házi őrizetes gond nélkül megszökhetett. Egy idős férfi azt mondta: a gyilkosság előtt néhány héttel a bandatagok már megjelentek Bagotán, vasat kerestek. Valószínűleg akkor tarthattak terepszemlét.
Egy asszony – aki szembesítésen is részt vett – pedig szomorúan állapította meg: korábban errefelé legfeljebb tyúklopás miatt kellett rendőrhöz fordulni, de most már az emberek feljegyzik az idegen autók rendszámát. Karcsi bácsi meggyilkolása mély nyomot hagyott a közösségben, a békés élet már a múlté.
Még több hírért kattintson Facebook oldalunkra!