Magyarországon egyelőre szabadon mozoghat a Mol elnök-vezérigazgatója, külföldre viszont nem mehet, mert valószínűleg azonnal letartóztatnák.
Fordulatot vett a Hernádi Zsolt vs. Horvátország-ügy. Mint ismert: a Mol elnök-vezérigazgatóját azzal gyanúsítják, hogy tíz-millió euró kenőpénzt adott át a horvát olajipari cég, az INA megszerzésekor Ivo Sanader miniszterelnöknek.
A horvát rendőrség már múlt héten kiadta ellene a körözést, kedden pedig állítólag az Interpol listájára is felkerült Hernádi neve. A Mol erre úgy reagált: amíg a jogi ügy kedvező módon le nem zárul, Hernádi Zsoltnak magánszemélyként nyilván kényelmetlen lesz, hogy nem tud külföldre utazni, de marad a Mol élén.
Tegnap délután aztán a kormány is belépett a háborúba. A kormányülés után kiadott közlemény szerint a kabinet ki-akadt az elfogatóparancs miatt és három azonnali lépést hozott meg. 1. Martonyi János külügyminiszter ma nem utazik el egy dubrovniki csúcstalálkozóra, 2. a Molt felkérték, hogy vizsgálja meg, miként lehetne eladni a Mol tulajdonában lévő INA-részvényeket Horvátországnak, vagy egy harmadik félnek, 3. utasították Navracsics Tibor igazságügyi minisztert, hogy vizsgálja meg: milyen büntetőjogi lépések lehetségesek a Molt, illetve Magyarországot ért sérelmek miatt.
Hogy pontosan mire is számíthat most Hernádi, arról eltérőek a vélemények, ezért szakmai segítséget kértünk az ügyben. – Kétféle elfogatóparancs létezik. Az egyik a nemzetközi, ilyenkor az adott kormány megtagadhatja a saját állampolgára kiadását. A másik pedig az európai. Na, ez sokkal keményebb. Ilyenkor hiába dönt úgy egy állam, hogy nem adja ki a körözött személyt, ha erről bírósági döntés születik, akkor muszáj – magyarázta a Borsnak Magyar György ügyvéd.
– A Mol elnöke egyelôre Magyarországon belül szabadon mozoghat. Viszont külföldre nem mehet, hiszen elég egy ausztriai közúti ellenőrzés, és már viszik is Zágrábba. Ez addig tart, amíg meg nem érkezik az elfogatóparancsról szóló levél, ezután ugyanis a magyar bíróságnak is lépnie kell és el kell döntenie, hogy kiadják-e – tette hozzá a szakember.