Aligha tölti meg az államkincstárt a luxusadó, mert a gazdagok inkább külföldön szórják a pénzt. Számukra nem az ár a döntő, ami kell nekik, megveszik akkor is, ha adó sújtja. A kormány elé kerülő luxusadó tervét sokan támogatják.
A kormány 35 százalékos luxusadó kivetését tervezi, többek között nagy értékű autók, ékszerek, szőrmebundák kerülnének többe. Mi számít ma luxusnak? Mire költ a felső tízezer?
Somogyi Róbert, a World of Luxury vezérigazgatója és munkatársai készítettek egy felmérést néhány éve, akkor kilencezer-hatszázan rendelkeztek hazánkban legalább egymillió eurónyi (295 millió forintnyi) készpénzzel. Ez a szám azóta sem csökkent, bár pontos adatot nehéz mondani, mert a magyar elit jórészt külföldön tartja a pénzét, és ott is vásárol – magyarázza a szakember.
A luxusszakértő szerint egész más a luxus fogalma a magyar és a külföldi gazdagok körében, aminek oka a nálunk a rendszerváltozást követően megjelenő újgazdagok gondolkodásával magyarázható.
– Azok, akiknél a vagyon generációk óta jelen van, nekik tetsző luxustermékeket keresnek, szemben a hirtelen meggazdagodókkal, akik inkább kifelé akarják mutatni a vagyonukat. Inkább viselnek egy vadonatúj sárgaarany Rolexet, szemben egy fél évszázados Patek Philippe-pel, amiről kevesen látják, micsoda értéket képvisel.
Egy első generációs milliomosnak nagy autó kell, mindegy, hány ezer kilométer van benne, a többgenerációs eurómilliárdos inkább egy visszafogott, fullextrás S6-os kombit vezet. Abban nem bámulják meg annyira, több fér a csomagtartójába, mint egy Aston Martinba, gyorsabb, mint egy Rolls és kényelmesebb, mint egy Porsche. Persze ilyenek is állhatnak a garázsában, ha hétvégenként kirándulna. A stílus és a kultúra nem jár feltétlenül a pénzzel – véli Somogyi.
Nálunk a legújabb luxus a magánrepülő, amit Magyarországon húsz-huszonöt ember enged meg magának.
– Ausztriában is van luxusadó, nem hiszem, hogy ez visszavetné a forgalmat – teszi hozzá.
Akiknek nem számít a pénz
Egy magyarországi sportemberről beszélik, hogy karácsonyra egy táblagéppel akarta meglepni a cimboráját, ám a bevásárlókörút során a márkaboltban derült csak ki, hogy elfogyott a kinézett, legújabb típus. Így kénytelenek voltak tovább baktatni az Andrássy úton, s végül egy többmilliós luxuskaróra lett az ajándék.
Egy másik tehetős magyar emlékezetes vacsorára hívta ismerőseit – Nizzába. A férfi magángépével még aznap este odarepítette a társaságot, s a fenséges ételek mellé természetesen a luxusszállásról is gondoskodott. Olyan hazai milliomos is akad, aki a vadászatba öl komoly pénzeket, hogy gyarapítsa trófeagyűjteményét.
Arra is volt már példa, hogy egy Aston Martin-autóbemutatón két magyar is kinézte a kiállítási darabot, végül licittel döntötték el, kinek a garázsába kerüljön a csodamasina. Pletykálnak egy fiatal milliomosról, aki nyolcvanezres borravalókat ad, és ráadásul olyan autókat gyűjt, amilyenek kedvenc labdarúgójának, Cristiano Ronaldónak vannak.
Norbi: nem kell fordítva néznem az étlapot
Schobert Norbi számára egykor az jelentette a luxust, hogy a Zsigulijával vihette a barátnőjét moziba, ahol a pattogatott kukorica és a kóla is belefért a keretbe.
– Ma már évente egyszer elmehetek a feleségemmel egy-egy teniszversenyre a világ bármely pontjára, nem kell néznem a repülőjegy, az ülőhely és a szállás árát. Olyan sztárokkal találkozhatom, mint Nadal vagy Djokovics. Kevesen tudják, de pár éve a tenisz lett a kedvenc sportom, reggelente magam is ütök pár órát.
A másik luxusom, hogy senki nem osztja be az időmet, illetve hetente egyszer úgy vihetem el a feleségemet étterembe, hogy nem kell törődnöm az étlap jobb oldali oszlopával.