Mivel a kongresszus nem tudott megállapodni a kormányzat finanszírozásáról, technikai értelemben beállt a csőd. Pénzhiány miatt nyolcszázezer embert küldtek kényszerszabadságra.
Válságüzemmódban az USA: tegnaptól leállt számos kormányhivatal, a nélkülözhetőnek ítélt alkalmazottakat hazaküldték, több mint egymillióan fizetés nélkül mennek be dolgozni, például a börtönőrök, a határőrök és a légiirányítók.
Obama elnök a katonákhoz intézett beszédében közölte, megkapják a zsoldjukat azok, akik Irakban és Afganisztánban teljesítenek szolgálatot. Majdnem teljesen leállt a NASA, bezártak a nemzeti parkok, nem indulnak hajók a Szabadság-szoborhoz, nem nyitnak ki az állami múzeumok.
A CNN szerint három-négy hetes leállás 55 milliárd dollár veszteséget jelenthet a gazdaságnak. Utoljára 17 éve, Bill Clinton elnöksége idején mérgesedett el ennyire a helyzet, akkor 1,4 milliárd dolláros veszteséget okozott a leállás.
Ráadásul a helyzet nyugtalanító, mert Jack Lew pénzügyminiszter már korábban jelezte: október 17-étől az amerikai kormányzat ténylegesen fizetésképtelenné válhat. Ha a kongresszusban nem tudnak megállapodni a szövetségi adósságplafon megemeléséről, lehetetlenné válik új hitelek felvétele.