Úgy tűnik, a magyar miniszterelnököt is lehallgathatta az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA). Martonyi János külügyminiszter azonnali magyarázatot követel az ügyben. Orbán egyszerű mobilt használ, rövid beszélgetéseket folytat.
Angela Merkel német kancellárt tizenegy éven át hallgatta le az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA). A gyanú szerint nagyon úgy tűnik, hogy nem csak Merkelt, Orbán Viktort is lehallgatták.
Martonyi János külügyminiszter szerint tisztázni kell, mi is a helyzet ezzel, illetve az állítólag Budapestre telepített NSA-lehallgatóközponttal kapcsolatban. Merkelnek egy Nokia telefonját fülelték éveken át, de mi a helyzet a magyar kormányfő készülékével?
Arra, hogy a kormányfő milyen mobilokat használ, illetve milyen biztonsági szűrőkkel látták el a készülékeket, lapzártánkig nem kaptunk hivatalos választ. Így tág környezetében érdeklődtünk szokásairól. (Telefonjait nagy titok övezi: korábban is mindössze annyi volt hivatalosan tudható az egyikről, hogy kék színű. Évekkel ezelőtt ennyi információt adott róla a sajtóstábja.)
Orbán a 2010-es választások idején, még pártelnökként, legalább két készüléket használt egyszerre, ezek egyike egy alapfunkciókkal ellátott Nokia volt. Legalábbis így emlékezett forrásunk. A mobiltelefonoktól azóta is ódzkodó Orbán ezzel a nagypolitika világában, főként Németországban bevett szokást követett. A német vezetők éveken át három mobilt használtak: egyet főként e-mailezésre, egyet a magánügyeikre, egyet pedig kormányzati vagy pártkommunikációra.
Orbán esetében – emlékezett informátorunk – az egyik telefon a kapcsolattartást szolgálta a családdal, míg a másik a pártügyek intézését. Orbán csak arra használta a telefonokat, amire azokat eredendően kitalálták.
Leginkább rövid, tömör beszélgetésekre, még SMS-t sem nagyon írt rajtuk. Jellemző a kormányfôre, hogy fontos, bizalmas mondandóját senkivel sem osztja meg telefonon. Beszélgetőpartnerünk úgy tudja, netes kapcsolat egyik készülékén sem volt. Orbán napjainkban – többek között – egy Nokia 6300-ason beszél, ám ez sem felturbózott példány: azaz nem az okos- vagy az androidos telefonok világából való. Viszont a ma alkalmazott legmagasabb szintű biztonsági rendszerek védik, hogy feltörhetetlen legyen.
Angela Merkel lehallgatási botránya kapcsán Orbán hivatalosan mindössze annyit mondott: ha valakivel fontos dolgot akar közölni, azt személyesen teszi. Elmegy hozzá vagy megkéri az illetőt, hogy keresse fel.
Hogyan hallgatták le a kancellárt?
A német kancellár két készüléket használ, a CDU által finanszírozott párttelefonját, és egy kódolt mobilt, amit a kormányzati ügyek intézésére használ. Kancellárként egy Blackburry Z-10-et vett magához. Lehallgatásbiztos, szoftverének köszönhetően biztonsági válaszfallal különíti el a hivatalos és a magáncélú beszélgetéseket. Ára 2500 eurótól (738 ezer Ft.) kezdődik.
Az amerikaiak nem is ezt figyelték. Hanem a másikat. Merkel ugyanis megtartotta évekkel ezelőtt gyártott, rendkívül egyszerű Nokiáját is, az utóbbi tíz évben ezt figyelték az amerikaiak. Ezen intézte magánügyeit, néha a Kereszténydemokrata Unió pártügyeit is. Ez a készülék pedig könnyű prédának bizonyult az NSA számára. A szervezet 11 éven át, 2002 óta fülelte a szimpla szolgáltatói előfizetéshez tartozó számot és a hozzá tartozó készüléket és híváslistáját.
Miniszterelnöki kedvencek
- Gyurcsány Ferenc (2004–2009) egy Sony Ericsson P910i-t használt kormányfőként, manapság egy IPhone tulajdonosa.
- Medgyessy Péter (2002–2004) Nokia 6310 i készüléken beszélt.
- Horn Gyula (1994–1998) a kor csúcstechnológiáját használta 1994-ben. A táskatelefonnak becézett Motorola MCR4800-on tartotta a kapcsolatot kórházi ágyáról, amikor a megválasztását megelőző kampány során balesetet szenvedett.
Kinek mi van?
- Barack Obama, az USA elnöke Blackburryt használ. Gombnyomással titkosíthatók a hívások és az e-mailek.
- Vlagyimir Putyin egy MTS-Glonass 945-tel telefonál, ez egy orosz androidos készülék. Az elnök 2010-ben még azt mondta, neki nincs mobilja. Hát van…
- A brit királyi család iPhone-mániás, Vilmos és Harry herceg is ilyet hord magánál.
- David Cameron, brit miniszterelnök a BlackBerryre esküszik, pontosabban ezt kapta a titkosszolgálattól.
- Kim Dzsong Un, észak-koreai vezető a HTC Butterfly fantázianevû telefont használja napközben.
- Hszi Csin-Ping kínai elnök iPhone 5-tel intézni az ország ügyeit.