Sophie Morgan 2003-ban vált deréktól lefelé bénává egy közlekedési baleset következtében. Arra volt kíváncsi, hogy a horribilis árakról híres luxushotelekben hogyan bánnak a mozgásukban korlátozott emberekkel, és megdöbbentő dolgokat tapasztalt. Volt, ahova egyszerűen be sem jutott.
A közlekedési baleset miatt tolószékbe kényszerült fiatal lány egy barátjával szeretett volna elfogyasztani néhány italt a karácsonyi díszkivilágításban úszó, legendás londoni Ritz Hotelben, ám néhány perccel megérkezésük után el is ment a kedvük a mulatozástól.
A gyönyörű épület bejárata előtt nyilvánvaló lett, hogy a lépcső mellett semmilyen feljáró nincs mozgáskorlátozottak számára, a portás pedig kedvesen ugyan, de a hátsó garázsbejáróhoz küldte Sophie-t, akinek parkoló autók és szemeteskukák között, majd a ruhatáron kereszül kellett benavigálnia magát a szállodába.
Persze ez az élmény nem az első a számára, tíz évvel ezelőtti balesete óta megszokta, hogy a szórakozásban sokszor gátolja kerekesszéke, így fel volt rá készülve, mi várja majd a luxushotelben, írja a Daily Mail.
- Tulajdonképpen ez egy nyomozás része, amiben azt igyekeztem felfedni, milyen szánalmas állapotok várják a mozgássérült embereket a méregdrága hotelekben.
Nagy-Britanniában a 120 ötcsillagos szálloda közül mindössze 66 rendelkezik - saját bevallása szerint - olyan felszereléssel, amely kerekesszékesek számára is lehetővé teszi, hogy megszálljanak ott. Ám ebből a 66-ból Sophie vizsgálatai alapjáén mindössze 12 az, ahol valóban fel vannak készülve ilyen vendégekre.
A 28 éves lány vizsgálódásai során elképesztő és megalázó tapasztalatokra tett szert.
Az a legkevesebb, hogy nem tudott szobát foglalni, mert, mint közölték vele, az adott hotelben épp nincs megfelelő méretű helyiség a számára, a megaláztatást még azzal is fokozták, hogy ha üres is lenne az egy darab, mozgássérülteknek készült lakosztály, arra 150 fontos, vagyis 55 ezer forintos felárat kellene fizentie.
A 28 éves lányak megalázó módon parkoló autók és kukák közt kellett beosonni a luxusszállodába
A legtöbb helyen egyszerűen azt mondták, egyáltalán nincs szobájuk mozgássérültek számára, ám ahol végül mégis sikerült szobát foglalni, ott lehetetlen volt a fürdés, a wellness részleg használata vagy az étterembe való bejutás.
Volt olyan neves hotel, ahol akadt ugyan mozgássérült mosdó, viszont lift nem, így minimum 15 lépcsőfok választotta el a vécét és a rászoruló kerekeszékes lányt. Amikor ezt szóvá tette, a vicces kedvű recepciós csak annyit mondott:
- Voltak már itt mozgássérültek, ők biztos még előtte elmentek vécére, hogy idejöttek volna.
Bár a mozgássérültek jogait törvények védik, Sophie azt mondja, kilátástalannak érzi a küzdelmet, hiszen számos kiskapu van, amelyek alapján a hotelek - és természetesen az étterek, szórakozóhelyek és hasonló intézmények - a hozzá hasonlók számára felháborító módon működhetnek.