Aktuális

Ez durva: megállna az élet Kína nélkül

Török Hanna

Létrehozva: 2013.12.22.

A gyerekeknek nem lenne játékuk, a futók cipő nélkül maradnának, a világ számítógép-kereskedelme pedig összedőlne, ha Kína hirtelen bezárná gyárait. Az 1,3 milliárd lakosú országban dübörög a pártállami kapitalizmus, de mi lenne, ha egyszercsak megakadna a rohamos fejlődés?

Bankrendszer

Az országban nincs szociális védőháló vagy társadalombiztosítási rendszer, ezért a befolyó pénz nagy része a központosított állami bankrendszert erősítette. Így válhatott Kína, a maga 800 milliárdos devizatartalékával az USA mellett a világ legnagyobb hitelezőjévé és befektetőjévé. Ha a kínai tőkét kiszippantanánk a pénzpiacokról, az világválságot eredményezhetne.

Számítógép

Évente közel 150 millió személyi számítógép készül a világban. Mit gondolnak, ennek hányad része készül Kínában? Eláruljuk: a 90 százaléka! Ha leállnának a gyártósorok, az éppen olyan lenne, mintha a világ képzeletbeli fő áramvezetékét hirtelen kihúznánk valahol.

Autóipar

Korábban elképzelhetetlen piacokra is betörtek kínai cégek, hogy mást ne mondjunk, a Geely nevű, amúgy magánkézben lévő autóipari óriás évente 30 ezer gépkocsit visz ki, többek között ők szállítják a fekete taxikat Londonba. Ha ezt húsz évvel ezelőtt valaki megjósolja, bezárják a bolondok házába. A becslések szerint az elkövetkező 25 évben akár 100-150 millió új autót „szippant fel” a fejlődő belső piac.

Játék, ruha

Ha a textil-, illetve ruhagyártás terén Kína holnap leállna, holnapután meztelen maradna a világ. A ruhaiparban Kína uralja a világot. A Földön egy évben 12 milliárd pár cipőt állítanak elő, ennek 63 százaléka kínai termék. Ugyanez igaz a sportruházatra is; Kína nélkül pedig a gyerekek jóformán játék nélkül maradnának.

Izzó, légkondi

A világ szénkitermelésének 48 százalékát Kína produkálja (óriási a környezetszennyezés), de az ország a zöld energiák tekintetében is élen jár: a világban legyártott napelemek 74 százaléka készül itt! Ugyan az energiatakarékos izzók, légkondicionálók 80 százalékát is szorgos kínai munkáskezek teszik össze.

Élelmiszer

A világ sertésállományának fele itt röfög, emellett egyéb élelmiszereket is óriási mennyiségben és rendkívül olcsón képesek a világ asztalaira teríteni. Ám csaknem másfél milliárd embert kell etetni odahaza, és ez Kína egyik legnehezebben megoldható problémája. A belső ellátásról például úgy igyekeznek gondoskodni, hogy legutóbb Ukrajnával állapodtak meg hárommillió hektárnyi termőföld megvásárlásában.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek