Szilveszterkor bizony előfordul, hogy több alkoholt fogyasztunk a kelleténél. Ilyenkor a másnaposság ellen jól jöhet néhány olyan gyógynövény, amely kíméletesen, mégis hatékonyan segít a problémánkon, elmulasztja a fejfájást, a fáradtságot és a rossz közérzetet.
Ha univerzális csodaszer nincs is, a sok gyógynövény segít túlélni a szilveszteri bulizás utóhatásait.
Napközben igyunk májvédő gyermekláncfű- vagy máriatövisteát!
Mielőtt nekiindulnánk az éjszakának, feltétlenül együnk valamit! Két alkoholos ital között pedig kortyoljunk egy-egy pohár szénsavmentes ásványvizet!
Világszerte másért nyúlnak
Szerencsére a világ más tájain szilveszterezve is találhatunk csodaszereket.
A pácolt heringfilé fogyasztása bevett módszer egész Európában. Különösen a skandinávok és a baltiak kedvelik.
A prériosztriga-koktél: az egészben hagyott, nyers tojássárgáját felöntik Worcesterrel és tabascóval. Sóval, majd borssal fűszerezik; sőt néhányan brandyt és egy kis ecetet is tesznek bele. Az egészet úgy kell lezúdítani, hogy közben a tojássárgája ne folyjon szét. Ez a – sokak szerint ihatatlan – kotyvalék a tüzes fűszerek segítségével mégis sikerrel harcolhat az alkohol méreganyagai ellen.
A Kárpát-medencében híres a román csorbaleves. A csíkokra vágott marhapacalból készült levest ecettel, fokhagymával és borssal fűszerezik, majd tejföllel savanyítják. A magas fehérjetartalmú pacal és az erőteljes fűszerek együtt keltik életre a fáradt gyomrot. Hasonló fűszeres leveseket készítenek a világ más tájain is. Mexikóban ünneplők kérjenek menudo, a Törökországban lévők isekmbi corbasi és a távoli Koreában pedig hae jong gook nevű „gyógylevest”.
Közérzetjavító illóolajok
A gyógyteák kortyolgatása mellett sokat segítenek közérzetünkön az illóolajok használata is.
Tipp: vegyünk illóolajos fürdőt! Tegyünk 5-6 csepp borókafenyő-olajat a kellemesen langyos fürdővízbe, keverjük el alaposan! Méregtelenítő, üdítő hatását hamarosan érezni fogjuk. Figyelem: vesebajok esetén használata kerülendő!
Tipp: párologtassunk a szobánkban pár csepp citromfű vagy fenyő illóolajat: gyomoridegességre nyugtató, fejfájás, kimerültség, másnaposságra frissítő, erősítő hatású.
Utólag is bevethető finomságok
Csipkebogyó: a csipkebogyó több szempontból is kiváló segítőtársunk lehet a bajban. Egyrészt a benne található C-vitamin révén megerősíti az immunrendszerünket, másrészt sokban hozzájárul hangulatunk javításához. Ha tehát másnaposak vagyunk, igyunk reggelire egy bögre hideg csipkebogyóteát!
Néhány percen belül már kifejti hatását, és javulni kezd közérzetünk. A csipkebogyó serkentő hatása következtében nem érezzük magunkat annyira fáradtnak, csökkenti a fejfájást, hatására energikusak és frissek leszünk.
Tipp: célszerű előző nap elkészíteni, mivel ezt a teát hideg vizes áztatással készítjük a csipkehúsból.
Ginszeng: a ginszenggyökér nagyon sokoldalú. Keleten szent, sőt életet adó növénynek tartják. Rendkívül jó roboráló növény, gyorsítja a sejtmegújulást. Kifejezetten erős antioxidáns tulajdonsággal rendelkezik, erősíti az immunrendszerünket, fokozza szervezetünk ellenálló képességét. Az alkoholos italok, például koktélok hatására megemelkedett vércukorszint visszaállításában is nagyon hatékony segítség lehet. Emellett frissíti a testet és a szellemet is. Fogyasszunk tehát másnaposan ginszengtartalmú ételeket, italokat!
A ginszengtea elkészítése nagyon egyszerű. Megvesszük a granulátumot a gyógyszertárban vagy gyógynövény-szaküzletben, leforrázzuk (de hideg vízzel is leönthetjük, kinek mi esik jól), és már iható is. Napi 3-5 csésze a javasolt adag.
Citromfű: a citromfű az egyik leghatásosabb módszer a másnaposság egyik kellemetlen tünete, a fejfájás ellen. Gyorsan enyhíti fejfájásunkat, így közérzetünk is rengeteget javulhat. Amellett, hogy az italozásban megviselt gyomrot nyugtatja, az egész szervezetre nyugtatóan hat, pihentebbnek, kiegyensúlyozottabbnak fogjuk érezni magunkat.
Jó tudni: a citromfű otthon, cserépben is megterem. Jellegzetes citromos aromája és illata van. Remek szer álmatlanság és étvágytalanság ellen is.
Teakészítés: három-négy citromfűlevelet vagy egy kávéskanál szárított füvet forrázzunk le egy csésze forrásban lévő vízzel, 10-15 perc után szűrjük le, majd kortyolgassuk el!
Gyömbér: segít a hányinger ellen és a háborgó gyomrot is megnyugtatja. Láthatóan mérsékli a mozgással összefüggő egyensúlyzavarokat. Legjobb, ha a friss gyömbér gyökerét belereszeljük a teába.
Tipp: hatásos gyömbéritalt készíthetünk, ha gyömbért (lehet szárított is) teszünk a mézes, citromos limonádéba.
Propolisz: a propolisz természetes antibiotikum. Erősíti az immunrendszert, feltölti tápanyaggal a szervezetet. Pótolja az italozás során elveszített ásványi anyagokat, segít az eredeti energiaszint megőrzésében.
Jó tudni: fogyasztása mértékkel ajánlott, mert allergiát is okozhat, de ha nem vagyunk rá érzékenyek, kiváló frissítő és tápláló segítségünk lesz.
Mi segít még?
A népi gyógyászat már évezredek óta ismer más „csodaszereket” is. A másnaposság elleni küzdelemben mindenütt – a gyógysörtől kezdve, a tejfölön át, egészen a bundás kenyérig – sokféle helyi gyógymódot vetnek be. Ilyenek:
Az északi országokból származó angyalfű – más néven angelika –, gyökerének mézzel kevert teája elsősorban az idősebb emberek számára régóta ismert erősítő szer. A gyökér rágását azonban kimondottan a túlzott alkoholfogyasztás után ajánlják.
A sárga tárnics gyökere étvágy- és emésztésjavító, gyulladáscsökkentő és erősítő hatású. Teája kiváló májvédő és tisztítja az epét is.
Sok kultúrában jól ismerik: az uborka hűs és sós leve, pillanatok alatt helyrehozza a háborgó gyomrot.
A gyümölcslevek közül a kipréselt narancs- vagy paradicsomlé tölti fel a lemerült szervezet vitaminkészletét.
Egy tányér friss forró zöldség- vagy erőleves sokat javíthat a másnapos hangulatunkon. Még inkább igaz ez az előre elkészíthető, jó savanyú káposztalevesre, a közismert korhelylevesre.
Végezetül egy hatásos turmix: gyümölcspréssel nyomjunk ki egy répa, egy alma, három szál angol zeller, fél cékla, egy marék petrezselyem és két centi gyömbérgyökér levét – és azt éhgyomorra húzzuk le! Félórán belül elfelejthetjük a fejfájást és az émelygést.