Mit számít egy súlyos műtéthez képest, ha kinyílik a műtősing eleje? A legtöbb orvos úgy véli, vele szemben nem kell szemérmesnek lenni. Pedig vannak nők, akikben életre szóló traumát hagy szeméremérzetük megsértése.
Meglepő, mennyi internetes bejegyzés olvasható fiatal nőktől arról, hogy megalázva érezték magukat, mert nem voltak tekintettel az egészségügyi intézményben a szeméremérzetükre. Előfordul, hogy bár fizikai bajukból kigyógyulnak, életre szóló lelki traumát szenvednek a műtét során. A 28 éves, budapesti H. Krisztinának a lábfejét operálták.
„Hátulgombolós steril hálóingben vittek a műtőbe. Helyi érzéstelenítés után két műtős fiú elkezdte szoros fáslival betekerni mindkét lábamat egészen combig, amihez fel kellett hajtani az amúgy sem hosszú hálóinget. Alul meztelenül feküdtem, ők a combjaim között premier plánban dolgoztak. Bugyit nem hagyhattam magamon. Miért kell egy lábujjműtét miatt teljesen meztelenre vetkőztetni egy fiatal nőt? Azt mondták, a sterilitás miatt… Komolyan: egy lábműtét csak úgy végezhető el, ha vállalom, hogy kitárom magamat idegen férfiaknak?”
Egy harmincéves budapesti jogásznő a nőgyógyászati vizsgálóasztalon feküdt, orvosa hüvelyi vizsgálatot végzett. Közben kulccsal benyitott a rendelőbe egy műtős fiú. „Kétségbeesetten lehúztam a felhajtott szoknyám. Az asszisztensnő erre visszarántotta a ruhadarabot, és rám förmedt, hogy maradjak nyugton. Szerencsére a doktornő felismerte a helyzetet, kiküldte a műtőst a vizsgálóból.”
Nagy Sándor Attila jogász szerint ez nem mindenütt van így: Németországban, ahol egészségügyi joggal is foglalkozik, más a gyakorlat.
Mert így szokás...
– Erről beszélni kell! – szögezte le. – Több magyar kórházigazgatót felkerestem a kutatásomhoz, és a legtöbben nem tudtak logikus választ adni arra, miért kell meztelenül betolni valakit a műtőbe. Legtöbben a sterilitásra hivatkoztak, no meg arra, hogy ez már harminc éve így megy. Németországban régóta odafigyelnek, hogy a betegek intimitása ne sérüljön.
A Magyar Orvosi Kamara elnöke szerint ez nálunk sem általános probléma. – Nekünk konkrét ügyekről nincs tudomásunk. Ez a terület jól szabályozott, törvény rögzíti a betegjogokat – nyilatkozta a Bors kérdésére dr. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke. – Ha valakinek panasza van, jelentse be, és kivizsgálják. Általános vádaskodással nem lehet mit kezdeni.
Csakhogy a sérelmet elszenvedett betegek nem véletlenül hallgatnak, a Borstól is nevük titokban tartását kérték. Tartanak az orvosoktól, akikhez továbbra is járniuk kell, másrészt nem tudják bizonyítani, mi történt, és a környezetük előtt is szégyellik. A pszichológus szerint egyéni érzékenységtől függ, kire hogyan hat a mezítelenség.
– Ha valaki például rendszeresen jár nudistastrandra, kevésbé érdekli, ha indokolatlanul levetkôztetik orvosok, nővérek előtt. Ám akit szemérmesnek neveltek, annak az egész életére kihat egy ilyen helyzet, és poszttraumás stressz szindrómában szenvedhet. Van egy páciensem, most 56 éves. Huszonhárom esztendős korában, szülés után kijött az aranyere. Az orvosnál meztelen fenékkel feltérdepeltették egy állványra. Ezután a kezelője elkiáltotta magát az asszisztenciának: gyertek ide, ilyet még nem láttatok! Azóta képtelen elmenni orvoshoz, vérző aranyérrel él – mond példát Csehák Hajnalka.
Sérül a betegjog
A probléma súlyosságát jól mutatja az Országos Betegjogi, Ellátottjogi, Gyermekjogi és Dokumentációs Központ (OBBK) kimutatása: tavaly a betegjogok megsértésének 28 százaléka az emberi méltósághoz való jog megsértésében merült ki, amiben a szemérem megsértése is szerepel. A szervezet kommunikációs osztályának munkatársától megtudtuk: a leggyakoribb panasz, hogy vizsgálat közben a beteg által illetéktelennek vélt személyek maradnak bent a szobában. Járóbeteg-ellátásnál azt nehezményezik, hogy rájuk nyitnak, nem használhatják zavartalanul az öltözőhelyiséget.
Lapunk több orvossal, köztük egy neves vidéki kórház orvosigazgatójával is beszélt, de senki nem akart nyilatkozni, kivéve egy nőgyógyászt.
Partneri viszony kell
– Sok 14 éves kislány jár hozzám, ahogy 70–80 éves hölgyek is. Ügyelek arra, hogy senki ne sérthesse meg a szeméremérzetüket – jelentette ki dr. Gyohai Gab- riella. – Ösztönösen partnerként tekintek a betegeimre, így kialakul a bizalom és az együttműködés. Tapasztalataim szerint akkor van baj, amikor az orvos fölényeskedik, és megköveteli a páciensétől, hogy azt csinálja, amit mond, beleértve a vetkőzést is.
Szégyellik a betegek
Sok hölgyet megkérdeztünk tapasztalataikról, de nevét, arcát senki nem akarta adni a történetéhez. Megdöbbentő dolgokat meséltek, és miért hazudtak volna?
Anna: Tizennégy éves voltam, amikor el kellett mennem az idős körzeti orvosunkhoz, mert rosszul éreztem magam. Vizsgálat közben tapogatott, de azt gondoltam, erre szükség van. Aztán megkérdezte, volt-e már szexuális kapcsolatom. Mondtam, hogy még szűz vagyok. Ragaszkodott hozzá, hogy erről szemrevételezéssel meggyőződjön. Nem volt durva, de nagyon szégyelltem magam. Sose felejtem el.
Edit: Kórházban voltam, és a műtétet altatásban kellett elvégezni. Még nem aludtam el teljesen, de védekezni már nem tudtam, amikor az orvos szexuálisan érintkezett velem. Ő azt hitte, hogy már alszom.
Réka: Altatásban elvégzett műtét után arra ébredtem, hogy az orvos olyan helyeken vizsgálódik, amiknek a be-avatkozáshoz semmi közük. A mai napig nagyon szégyellem a dolgot, és a legjobban azt, hogy nem mertem szólni.
Írja meg tapasztalatait!
[email protected]