Házias nő és jól kereső pasi az ideálunk. A férfiak hiába növesztenek muszklit, népszerűbbek, ha jó állásuk van. A gazdasági válság visszahozta a régi értékeket.
Az ideális nő családcentrikus, a tökéletes férfi pedig jól kereső, stabil munkaerő – derül ki a Mediameter Kft. hazánk felnőtt lakossága körében végzett reprezentatív felméréséből. Kétezer kiválasztottat nemcsak arról kérdeztek meg, mit vár el a másik nemtől, hanem a sajátjáról is.
Kiderült: a nőtől elsősorban azt várják el, hogy legyen a házi tűzhely őrzője és intézze a család ügyes-bajos dolgait. Csak másodsorban számít, hogy szép és szexi-e, az pedig, mennyi esze van, még kevésbé fontos. A férfiak közül az a legkívánatosabb, akinek stabil munkahelye és jó jövedelme van, másodsorban az, mennyire fontos számára a család, s hogy mennyire sportos, izmos, már nem olyan érdekes, mint rég. Rabcsánszki Laura, a felmérést végző cég ügyfélkapcsolati igazgatója nem titkolja, meglepte az eredmény.
– Sokkal hangsúlyosabbnak gondoltam a külsőségeket, ám úgy tűnik, a felnőttek körében a szépségipar felszínes csillogását elhalványítja az élettapasztalat és hosszú távon gondolkodnak. Kellemes csalódás, hogy ennyire fontossá vált a család azok körében, akik ideális partnerre, tartós párkapcsolatra vágynak – összegez.
– A XXI. század embere egy személyben szeretne testi és lelki társat, családtagot és szeretőt, szemben a régi korok sokáig élő divatjával és gondolkodásmódjával, miszerint az otthon unalmassá vált asszony mellett szükség van egy dekoratív szeretőre – magyarázza az ideálváltozást Bede Zsuzsanna szexuálpszichológus.
– A ma embere egy személyben vár el mindent a társától. Úgy vélem, azzal, hogy a külsőségeket hátrább sorolták, egy megváltozott társadalmi elvárásnak akartak megfelelni a válaszadók: ma nem illik bevallani, hogy a tetszetősség alapján döntünk. Pedig így van: a társkereső oldalakon is először a fényképet nézik meg az emberek, és csak akkor olvassák el a hozzá kapcsolódó bemutatkozást, ha tetszik az illető. Nincs is ezzel semmi baj, hiszen a kölcsönös szimpátia nagy szerepet játszik a megismerkedésben, de más szempontok válnak fontosabbá, amikor házastársat, élettársat választanak az emberek.
Albert Fruzsina szociológus szerint aggasztó jelek is kiolvashatók a válaszokból. – Úgy tűnik, nem működnek a kapcsolatok, az egyre kevesebb házasság fele válással végződik. Ez pedig oda vezet, hogy az emberek egyre inkább vágynak a hagyományos értékrendre, a divatlapok által diktált külsőségeket felülírja a tradíció. A pasik visszasírják a békés családi idillt, a hölgyek pedig elsősorban biztonságra vágynak. Ugyanakkor a XXI. században a munkaerőpiac a nőkre is épít, amit segít a tény, hogy a felsőoktatásban ők törnek az élre, és nem kizárólag a családi tűzhely őreként képzelik el a jövőjüket. Ez pedig, különösen az ideális nőről alkotott elvárásokat figyelembe véve, ellentmondáshoz, feszültséghez vezethet mindkét nemnél.
A gazdasági válság is közrejátszhatott abban, hogy felértékelődtek a hagyományos szerepek, vélekedik a pszichológus. – A válság arra késztette az embereket, hogy hagyják el a felszínes rongyrázást, és a valódi értékek felé forduljanak – vélekedik Szlobodnyik Csaba klinikai szakpszichológus.
– Feltehetően az életkor szerint is különbözôek a válaszok: a fiatalok még inkább a külsőségre adnak, az élettapasztalattal rendelkezők számára a hagyományos értékek a mérvadók. Figyelembe kell venni azt is, hogy a kutatás során általánosságban tudakozódtak. Annak a kérdésnek, milyen az ideális férfi, illetve nő, csak annak tükrében van értelme, hogy ki adja a választ. Az általános jellemzőknél sokkal több múlik azon, két ember összeillik-e, ehhez pedig közös érdeklődési kör, azonos alapértékek, hasonló humor és szociális érzékenység stb. szükséges.
Vagyis ami az egyiknek ideális, az a másiknak rossz és fordítva. Így minden zsáknak esélye van arra, hogy megtalálja a maga foltját.