Aktuális

II. Erzsébet megosztja a hatalmat Károly herceggel

hanna

Létrehozva: 2014.01.26.

Egy kiszivárgott levélrészletből derült ki először, hogy II. Erzsébet immár kész átadni a trónt fiának, a 66. évében járó Károly hercegnek. Utánajártunk, mi a helyzet Európa többi uralkodóházában.

Az egész egy ártatlannak látszó, hivatalos okirattal kezdődött. Az újévi kitüntetettek listáján szerepelt a II. Erzsébethez régóta hűséges magántitkára, Cristopher Deidt is, és az indoklásban ez állt: „A hatalom átruházásának előkészítési munkálataiért”.

A korona még nem kerül le a 87 évesen is kitűnő egészségnek örvendő Erzsébet fejéről, ám a hatalom részleges megosztása valóban napirendre került. Első lépésként a királynő és a trónörökös sajtóosztályát fogják összevonni, ezután már az idén több külhoni programon Károly helyettesíti édesanyját (nem csoda: 62 éve tartó uralkodása alatt 261 hivatalos külföldi útja volt), sőt Erzsébet az uno-káknak, Vilmosnak és Harrynek is szeretne kiporciózni feladatokat.

Vécécsészét hajított

Hollandiában 33 évvel ezelőtt zavargások kísérték az akkor fiatal királynő trónra lépését, még rohamrendőröket is be kellett vetni a ceremóniát kísérő tiltakozáshullám nyomán. Akkor Beatrix váltotta édesanyját, aki annak idején szintén édesanyjától örökölte a címet, amely az utóbbi 120 évben nőről nőre szállt. 1890 óta nem uralkodott férfi egészen tavalyig, amikor a 75 éves királynő átengedte a trónt fiának, Vilmos Sándornak.

Ezúttal elmaradtak a tiltakozások, sőt a beiktatást, majd azt követően a palota erkélyéről integető királyi családot narancssárgába öltözött tömeg üdvrivalgása fogadta. Vilmos Sándorról sok minden elmondható, de hogy egy puhány arisztokrata lenne, az semmiképpen sem. Egykori tengerészgyalogos, rutinos pilóta, a víz és a sportok szerelmese. Az amúgy történész végzettségű új király a bohóságot sem veti meg: a királlyá avatása előtti évben még egy vécécsésze-hajító versenyen is részt vett.

Belga divatdiktátor

Tavaly nyár óta új uralkodója van Belgiumnak is, itt a leköszönő király fia veszi át a trónt. Az 1993 óta regnáló, 79 éves II. Albert király egészségi okokból mondott le, elsőszülött fia, az 54 esztendős Fülöp háromgyermekes családapa, az új holland királyhoz hasonlóan kemény katonai (ejtőernyős, kommandós, repülőgép-vezetői) kiképzést kapott.

Az új királyt korábban élesen támadták szuper konzervatív nézetei miatt, ám 1999-es házasságkötése és négy gyermeke (két lány és két fiú) megszületése után sokat javult a megítélése. Amikor néha borostásan, dús, aranyszőke haját mai divat szerint fésülve jelenik meg a nyilvánosság előtt, akár jól menő divatdiktátornak is nézhetnénk.

Szeretőt tart a király?

Hatalmas vihar kavarodott a spanyol uralkodói ház körül. Legutóbb János Károly királyról derült ki: egy madridi luxusvillát és egyéb értékes javakat is ingyenesen bocsátott egy bizonyos Corinna zu Sayn-Wittgenstein nevű német üzletasszony rendelkezésére, és mindez megerősíteni látszik a gyanút, hogy a királynál két évtizeddel fiatalabb hölgy bizony évek óta a szeretője.

De ez csak a jéghegy csúcsa. Két évvel korábban a király Christina nevű lányának férje, Inaki Urdangarín – az egykori világklasszis kézilabdázó – egy alapítványon keresztül óriási pénzeket szivattyúzott ki saját cégébe. Az ügyészségi vizsgálatot bírósági eljárás követte, és Urdangarín, a király veje nemkívánatos személy lett az udvari eseményeken. Kínos helyzet.

A 76 esztendős és 38 éve uralkodó János Károly egészsége erősen megromlott, az utóbbi években nyolc (!) súlyos műtéten esett át, ám a trón átadása nem merült fel; így a 46 éves Fülöp herceg egyelőre vár. Mire sorra kerülne, lehet, hogy hazájában már nem is lesz királyság?

Mi a helyzet a többieknél?

Svédország: XVI. Károly Gusztáv a jelenleg 68 éves uralkodó 1973. szeptember 15-én, a dinasztia legfiatalabb királyaként (27 esztendősen) lépett trónra, ahol nagyapját, VI. Gusztáv Adolfot követte. Örököse Viktória hercegnő.

Norvégia: a 77 éves V. Harald király 1991. január 17-én lépett trónra. Örököse a 40. életévét tavaly betöltött Haakon koronaherceg, aki az uralkodó egyetlen fiúgyermeke.

Dánia: a 74 éves II. Margit királynő 1972. január 14-től viselheti a koronát, amelyet fia, a 46 éves, filmsztár megjelenésű Frigyes királyi herceg örökölhet majd.

Liechtenstein: a 68 éves II. János Ádám herceg az uralkodó, örököse Alajos régensherceg, akire 2004. augusztus 15-én hivatalosan átruházta ugyan az államfői teendőket, ám valójában az idős herceg kormányoz tovább.

Monaco: uralkodó II. Albert herceg, aki III. Rainier monacói herceg és Grace Kelly amerikai színésznő fia. Az 55 éves világfi 2005. július 17-én, 47 éves korában lépett a hercegi trónra, és mivel nincs törvényes utóda, ezért a trónon nővére, Caroline hercegnő követhetné később. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek