Akár a mesében, mikor a szegény emberre végre rámosolyog a szerencse: Andraschek Lászlóval is ez történt. A hajléktalan férfi megnyerte a skandináv lottó 630 milliós főnyereményét. A győri férfi úgy érzi, a hirtelen gazdagság nem változtatta meg. A pénz egy részéből korábbi otthonát, a hajléktalanszállót támogatja, és alapítványt akar létrehozni sorstársainak.
3, 7, 8, 16, 17, 21, 24. Ez a hét szám egy csapásra megváltoztatta Andraschek László életét tavaly ősszel, mikor telitalálata lett a skandináv lottón, és ezzel 630 millió forintot nyert. Nem kétséges, jó helyre került a mesés nyeremény: László ugyanis korábban többször is hajléktalan volt, a sorsolás előtt pedig épp attól rettegett, hogy újra kilakoltatják feleségével, Anikóval, és ismét a szállóra kerül.
A későbbi vidéki lottómilliomos azon a bizonyos szeptemberi napon arra készült, hogy Budapestre utazzon. Alkoholbetegeknek tartott tréningeket, ugyanis ő maga is többször próbált sikertelenül leszokni az italról.
Kért Istentől pénzt, de nem ennyit!
– Csak akkor lottóztam, ha volt pénzem – kezdi történetét László. – Most sem volt sok, mégis, mielőtt megvettem a vonatjegyet, vásároltam egy szelvényt is. Kivételesen nem a gépi, hanem saját számokkal játszottam. Az egészben az a vicc, hogy hét helyett először csak hat számot ikszeltem be, még utánam is szólt a lottózós hölgy, hogy mondjak egy hetediket is. „Tudja mit, legyen a huszonnégy, úgyis mindegy!” – válaszoltam.
Dehogy lett mindegy! Azon a héten a hat találatosra csupán kétszázezer forintot fizettek. Amúgy a hetesen kívül, ami a születésnapjának egyik számjegye, egyik szám sem volt fontos Lászlónak: a 24-eshez hasonlóan csak véletlenszerűen ikszelt.
László aztán a reggeli újsághordáskor nézte meg a nyerő számokat.
– Az első négyre emlékeztem, azok stimmeltek. Aztán elővettem a szelvényt és térdre rogytam. Édes Istenem, én kértem tőled pénzt, de nem ennyit! – mondtam az ég felé nézve. Azonnal tudatosult bennem, hogy az addigi életem megszűnt és egy egészen új kezdődött. Három nap kellett, amíg rögzült bennem, hogy ha elmegyek vásárolni, nem a legolcsóbb termékért nyúlok.
Biciklivel ment a szalonba új kocsiért
És, hogy mit vett eddig a mesés vagyonból?
– Az első dolog egy autó volt. Biciklivel tekertem el az autószalonig, s ott mondtam az eladónak, hogy „háromig” elmehetünk. Ő azt gondolta, hogy 300 ezerig, s ajánlott egy használt Zsigulit. Nem, nem – feleltem –, hárommillióig…
A férfi azóta már egy nagyobb összeggel támogatta azt a hajléktalanszállót is, ahol korábban többször megfordult és azt tervezi: alapítványt is létrehoz sorstársainak.
Kanadába utazna
Az életén nem akart egy csapásra változtatni, főleg nem eltapsolni a pénzt. Vett egy házat a feleségével, és több ingatlant is a család többi tagjának.
– Hét házat, lakást, és egy balatoni nyaralót vásároltunk eddig. Egyben végre a feleségemmel élhetünk, tartozás nélkül! Az egyiket a lányunk kapja, aki hamarosan férjhez megy. Leendő vejemnek négy gyermeke van, akik eddig gyermekotthonban laktak, őket ki tudjuk hozni ebbe a szép, nagy házba. Segítettem az otthoniakon is, a tartozásaikat rendeztük.
Három másik lakást befektetési céllal vásároltam: én a szegénységből jöttem és oda nem akarok visszatérni – mondja és azt is elárulja: egyetlen vágya, hogy végre repülőre üljön és elutazzon Kanadába, ahol a nővére lakik. Ezen kívül egy hajóútra mennének el, de semmi más luxusra nem vágyik.
– Vehetek egy nagy tévét, mert most van rá pénzem, de nem veszek hármat csak azért is. Gazdag lettem, de nem lettem más ember…
Szélsőséges élethelyzetek
Csák Annamária pszichológus szerint nem lehet könnyen feldolgozni az érzést, ha egy szegény ember hirtelen meggazdagszik.
– Ilyenkor identitásválságba kerülhet az ember, elgondolkodhat: ki is ő valójában? Nehéz betartani a realitásokat, hogy az egyik szélsőségből ne kerüljünk a másikba, a szegénységből a túlzott pénzköltésbe. Az ember biztonságot keres magának, hogy ne kerüljön vissza az addigi élethelyzetébe, és ki akarja élni a korábbi hiányokat. László elsőként házat vett, ami nem csoda, hiszen ő korábban hajléktalan volt – mondta lapunknak a szakember.