Sült tücsök, rántott sáska, lombikban növekvő hús. Undorító? Gusztustalan? Nem mindenkinek. Sőt egy ételfuturológus szerint nem is olyan sokára ezek lesznek az igazi csemegék. Olcsón!
Soha nem látott veszély leselkedik a Föld lakóira a vészesen gyorsuló túlnépesedés miatt. Az időszámítás kezdetén még csupán 200 millió, 2000-re már 6,5 milliárd ember élt ezen a bolygón. Becslések szerint 2035-re 25 milliárdan is lehetünk. A túlnépesedés következtében pusztító éhínség sújthatja az emberiséget, és nem csak az elmaradott országokban.
Dr. Morgaine Gaye, a nottinghami Trent Egyetem ételfuturológus szakértője úgy véli: a rovarok alapvető táplálékok lesznek már harminc év múlva. – Ezek a rovarok gazdag fehérjeforrások, miközben kevés koleszterint és zsírt tartalmaznak.
A Földön jelenleg száz ehető rovarfajt ismerünk, és ezeknek a tartása nem csak jóval kevesebb pénzbe kerülne, de a helyigényük sem hasonlítható össze a marhákhoz, sertésekhez viszonyítva – állítja a szakértő, aki a lombikban nőtt húshoz, a 3D-s nyomtatott ételekhez és a gyorsan növő Kobia halhoz is nagy reményeket fűz.
Bárdosi Sándor olimpiai ezüstérmes és Európa-bajnok birkózó már kóstolt szöcskét, kukacot és hasonló „finomságokat”. – Korábban Thaiföldön volt szerencsém sütve csipegetni ezekből a rovarokból. Egyáltalán nincs rossz emlékem róluk. Igaz, hogy bátor gyerek vagyok, de rovarkolbászt nem biztos, hogy ennék, mivel az nyers húsból áll – fintorog Sándor.
Bárdosi Sándor birkózó már evett sült rovarokat Thaiföldön
Buday Péter séf ellenben még soha nem kóstolt bogarakat. Sem sütve, sem nyersen. – Nem tudnám lenyelni, bár szerintem is ez a jövő útja. Arról nem beszélve, hogy igazából most sem tudjuk, hogy mi van a felvágottakban – neveti el magát a sztárszakács.
– Általánosságban azt mondhatjuk, hogy mindenhol az a fő élelmiszerforrás, ami helyben elérhető, megtermelhető. Így vannak kétségeim a rovarokat illetően, míg a lombikban előállított húsnál nem lesz ilyen akadály. Más kérdés, hogy ezt elképzelni sem tudom – mondta Buday Péter.