Húsz méterrel az óceán felszíne alatt, egy acélteknőben dolgoznak az Aquarius tenger alatti kutatóbázis munkatársai. Ez az utolsó, még működő víz alatti bázis, ami húsz év után is sokat segít az óceán élővilágának tanulmányozásában.
Deron Burkepile és munkatársai nem túloznak, amikor azt állítják: úgy dolgoznak, hogy még a napot sem látják. A Florida Keys Nemzeti Tengeri Rezervátum mellett található Aquarius bázis ugyanis húsz méter mélyen, az óceánban található. A kutatók egyszerre 10-14 napokat töltenek a sötétségben a korallzátonyokat tanulmányozva, de a víz alatti panelben még a NASA is vizsgál bizonyos, súlytalansággal kapcsolatos problémákat.
A bázis beltere összesen 70 négyzetméteres, 37 négyzetméternyi lakrésze egyben konyha és maga a kutatólaboratórium is, és van, hogy egyszerre hatan lakják. Éppen ezért amikor a mélyben vannak, mindet felváltva csinálnak. A tusolásra nincs sok idejük, és gázzal főzésre sincs lehetőség, így a kutatás során általában szárított gyümölcsökön és szendvicseken élnek.
A túlzsúfolt kis lakásban a lakóknak mindent felváltva kell csinálniuk
– Egy tíznapos mélytengeri misszióval három-négy hónapi felszíni munkát tudunk kiváltani. Ez igen embert próbáló feladat, hiszen pár nap után a búvárruha elkezdi minden tagodat szorítani, és ettől kiütéseid lesznek. A testünk nem a mélytengeri életre van kitalálva, de az itteni eredmények felbecsülhetetlen adatokat nyújtanak számunkra – nyilatkozta a BBC-nek Burkepile, aki csapatával azt tervezi, hogy idén nyáron 30 napot töltenek egyhuzamban a tenger alatt, megdöntve ezzel korábbi leghosszabb, 14 napos „búvárkodásukat”.