Lépfenefertőzés miatt pusztult el a debreceni állatkert egyik oroszlánja. A 18 éves állat egy Esztárról származó szarvasmarha húsától pusztult el. Az állatkertet azonnal bezárták.
Lépfenefertőzésben pusztult el Muki, a debreceni állatkert hím oroszlánja kedden. Másnapra vált bizonyossá, hogy az akciófilmekből is jól ismert antrax végzett az állattal. Az állatkert tehát vesztegzár alá került Muki elpusztulása miatt.
Ott jártunkkor zárt kapukat találtunk, a dolgozók izgatottan beszélgettek, fehér vegyvédelmi ruhás emberek fertőtlenítették a területet. – Egy hete készülünk rá, hogy a gyerekekkel eljöjjünk az állatkertbe. Talán a vidám parkba még bejuthatunk – reménykedik családjával Száva János, akik Hajdúhadházáról utaztak, hiába.
A Bors megtudta: a fertőzést a Debrecentől 30 kilométerre lévő Esztárról származó szarvasmarha okozta. Muki ennek az állatnak a húsából evett, ezért pusztult el. Most az állattartó család, a szomszédaik, de például Esztár valamennyi állata is antibiotikumos kezelést kap. Kerestük a román határ közelében található faluban a szarvasmarhatartót, megtaláltuk, de nem kívánt nyilatkozni.
– Helyi zárlatot rendeltünk el, csak az illetékesek léphetnek be az állatkert területére, a látogatás pedig szünetel – mondta a Borsnak dr. Tischler István megyei főállatorvos. – Az állatok megelőző gyógykezelést és vakcinát kapnak, a nagymacskákat pedig antibiotikumos kezelésnek vetjük alá.
Az állatokhoz hasonlóan a dolgozók is antibiotikumos kezelést kapnak, összesen 27-en. – Úgy tűnik, sikerült megakadályozni, hogy emberre is átterjedjen a lépfene. Harminc éve nem volt emberi megbetegedés a megyében, reméljük, most sem lesz – ezt már dr. Fodor Mária megyei tisztifőorvostól tudtuk meg. – Gyógyítható és kezelhető betegség, ha idejében észreveszik, de akár halálos is lehet.
Esztáron nevelték a fertőző szarvasmarhát (fotó: Birton Szabolcs)
Ez persze már nem segít Mukin, a hím oroszlánon…
Emberre is életveszélyes lehet
Dr. Bense Tamás családorvos: – Baktérium okozta fertőzés, ami állatról terjed emberre. Az igazi gondot a kétfázisú légúti fertőzés, illetve a bélanthtrax jelenti. Előbbi kezdetben általános meghűléses tüneteket produkál, míg a második-negyedik nap múlva jelentkező akut fázisnál vérköpés, légszomj, agyhártya-gyulladásos tünetek fordulhatnak elő, amit sokk, keringési összeomlás és halál követ.
A bélanthraxnál véres széklet jelentkezhet, s az szintén halálos. Lépfene elleni védőoltás egyelőre nincs Magyarországon.