Aktuális

Ne variáljon a kutyakaján, ha nem akar takarítani!

kbgy

Létrehozva: 2014.04.15.

Két német juhász is máshogy viseli a hőséget, és lehet, hogy speciális szabályok vonatkoznak az adott országban a kutya autóban utazására. Mielőtt elindulunk nyaralni vele, érdemes minden szempontot végigvenni. Vagy itthon jó kezekre bízni.

Ahol a kutya családtag – és ez a szerencsés felállás –, ott nem szívesen hagyják ki a nyaralásból sem. Vele teljes a vakáció is – mondhatja joggal minden gazdi, amihez viszont a szakember rögtön hozzáteszi: akkor, ha nem vesz el az élményből, és az állat számára sem megpróbáltatás. Vigyük az ebet vagy maradjon itthon? Mit mérlegeljünk a döntésnél? Ha a velünk nyaral, mire figyeljünk? Ha marad, ki vigyázzon rá?

– Rengeteg szempontot kell végigrágnunk a kutya fajtájától és egyéniségétől a tervezett vakáció típusáig. Ha például egy párizsi múzeumlátogatásos és éjszakai bulizós utat tervezünk, nem biztos, hogy a labradorunkkal jót teszünk, ha magunkkal visszük – magyarázza Korom Gábor, a budapesti Népszigeti Kutyasuli vezetője, akivel pontról pontra végigvettük a kérdéskörrel kapcsolatos fontosabb szempontokat.

Mikor vigyük?

– Ha nem csak nekünk, de a kutyusunknak is jó hely, ahova készülünk.

– Ha kutyánk szófogadó, kezelhető, kontroll alatt tartható minden helyzetben. Például végig nyugodtan fekszik az asztal alatt egy étteremben is – már ahova bemehetünk vele.

Ha visszük, mire figyeljünk?

– Tisztában kell lennünk vele, mennyire bírja kutyánk a hőséget. A tűző napot persze egy sem viseli el sokáig – nem is egészséges –, de egyedenként is eltérő lehet a tűrőképességük. Korom Gábor példaként említi, hogy neki még két azonos fajtájú kutyusa, két német juhásza is tökéletesen ellentétesen élte meg a forróságot. Az egyiknek meg se kottyant a napon, a másik meg se moccant a hűvösben. (Mondanunk sem kell: melegben zárt kocsiban sose hagyjuk az állatot!)

– Vegyük sorra az egészségügyi kockázatokat, milyen fertőzésveszély vagy éppen erdei vad jelenthet rá fenyegetést!

– Tájékozódjunk a helyi szabályokról, rendeletekről! Hova lehet bevinni a kutyát? Kell-e fizetni az adott szálláshelyen utána is idegenforgalmi adót? (Példának okáért több német nagyvárosban: Berlinben, Kölnben, Hamburgban, Brémában is megfizettetik a kutyás szállodavendégekkel.) Elképzelhető, hogy vannak speciális előírások a kutya kocsiban utaztatására is, és vannak országok, ahonnan bizonyos kutyafajták alapból ki vannak tiltva.

Chip nélkül sehova!

 

– A kutya chip nélkül természetesen nem mehet sehova (lényegében nem is létezhet itthon sem). Külföldre vinni kell vele a nemzetközi normáknak megfelelő útlevelet, azaz oltási könyvet is. Ezen kívül nézzünk még utána az interneten, kell-e a beutazáshoz bármilyen más papír!

– Nyaralás idejére se változtassunk a kutya étrendjén, azt a tápot vagy ennivalót kapja, amit itthon is! A környezetváltozás eleve kiválthat nála fokozott bélműködést – senki se szeretne egész nap takarítani utána.

– Fontos, hogy mielőbb megtalálja a helyét, otthon érezze magát idegen környezetben a kutyusunk. Segít ebben, ha visszük a megszokott takaróját vagy fekhelyét. Ha olyan típus, egy-két napig hagyjuk békén, hadd pihenjen, akklimatizálódjon!

Ki vigyázzon rá, ha itthon marad?

– Valaki otthon, a lakásunkban. Előnye, hogy a kutyus marad a megszokott környezetében. A legfontosabb ennél a megoldásnál természetesen az, hogy olyasvalaki kvártélyozza be magát hozzánk, aki képes kezelni a kutyát, ért hozzá, rendesen törődik vele, az állat pedig szót fogad neki.

– Családtag, akihez elvisszük a kutyust. Hátránya a környezetváltozás. Itt is tudni kell jól választani: probléma, ha a rokon nem ismeri úgy az ebet, mint mi, vagy az állat nem bízik úgy meg benne, mint bennünk.

– Másik kutyásnak „adjuk le”. Szakértőnk ezt abszolút ajánlani tudja, hiszen „profi magánszemélyhez” kerül a kedvencünk. Alapfeltétel persze, hogy kutyánk elfogadja a pótgazdit, és a két eb is kijöjjön egymással.

– Kutyapanzió. Ezen a téren egyre nagyobb a választék, de Korom Gábor sokkal kevésbé a csilli-villi külsőségekre tenné a hangsúlyt, mintsem arra, hogy kedvencünk „szociális közegben” legyen. Vagyis foglalkozzanak vele, ne legyen egész nap egyedül a helyére bezárva, még ha kamera is figyeli, és mindig van előtte étel a tálkájában. (Amit egyébként a szakember nagyon szerencsétlen dolognak tart.) Ez a fajta kenneles tartás inkább csak a viselkedésproblémás kutyusoknak lehet jó megoldás.

Nevezze be kedvence fotóját a Bors Állatszépségversenyére!

Bővebb információért ide kattintson!

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek