Hónapok óta titokban nyomoz a Központi Nyomozó Főügyészség egy eljárásban, amely az V. kerületi önkormányzatot érinti. A korrupciógyanús ügyben fél éve tett feljelentést egy vendéglős.
– Több étterme van a fővárosban – mondta el egy megbízható forrásunk a feljelentőről. – Azért indult az V. kerületi polgármesteri hivatal egyik pályázatán, mert újabb vendéglőt akart nyitni. Miután megnyerte a tendert és elment szerződést kötni, közölték vele, hogy a hivatalos iraton szereplő összegen kívül még több millió forintot várnak tőle – zsebbe.
A férfi a feljelentésében megnevezte, hogy pontosan ki kért tőle több millió forintot, amire ő nemet mondott. Bár minden, pályázaton elnyert szerződésen szerepelnie kell a polgármester – ez esetben Rogán Antal – aláírásának, ez önmagában nem jelenti, hogy az önkormányzat vezetője – ha csúszópénzt kér valaki a hivatal nevében – tud is erről.
A Központi Nyomozó Főügyészség vizsgálódik a Rogán Antal vezette önkormányzatban hivatali visszaélés gyanúja miatt (Fotó: Olajos Piroska, MTI)
Azt megtudtuk, hogy a Központi Nyomozó Főügyészség hivatali visszaélés gyanújával indított eljárást ismeretlen tettes ellen. Az ügyészek több hivatalos iratot, így megbízási szerződéseket is lefoglaltak az önkormányzatnál.
Korábban a kerületi önkormányzat sajtóosztálya az origo.hu megkeresésére közleményt adott ki. Ebben azt írták, hogy az érintett ügyekben „sem a polgármester, sem a képviselő-testület nem illetékes”, a főügyészség hatósági ügyekben kért be iratokat, és „a hivatali ügyek semmilyen formában nem érintik az önkormányzat gazdálkodását”.
– A Központi Nyomozó Főügyészség által folytatott eljárás érinti a Budapest Főváros V. Kerületi Önkormányzat hivatalának tevékenységét – közölte kérdésünkre az előbbiekkel szemben Simon Richárd, a főügyészség helyettes szóvivője, aki az ügy egyéb részleteiről nem nyilatkozott.
Az eljárásban gyanúsítotti kihallgatásra eddig nem került sor.
Reagált az önkormányzat
Cikkünk megjelenését követően megkereste lapunkat az V. kerületi önkormányzat. Közölték: az elmúlt két évben hét nyilvános egyfordulós pályázatot írtak ki önkormányzati tulajdonú helyiségek bérbevételére. A beérkezett pályázatokat az önkormányzat tulajdonosi és elidegenítési bizottsága véleményezi és tesz javaslatot a polgármesternek a helyiség bérbeadására.
A bérleti szerződések megkötésére közjegyző jelenlétében kerül sor. Az önkormányzatnak nincs tudomása a pályázatokkal kapcsolatban tett feljelentésről és nyomozásról. Az önkormányzat vezetői közül senkit nem hallgattak meg ilyen ügyben.