Érthetetlen, felháborító – csak két reakció, amivel a Citadella lezárását jellemzik az ügy ártatlan elszenvedői. A lépést megtevő vagyonkezelő szerint az állam jó gazda módjára járt el, amikor lezárta az évente kétmillió turistát vonzó helyet.
Egyenruhás rendőrök lepték el Budapest egyik jelképét, a Citadellát, a Szabadság-szobor közelébe azóta sem mehet senki. A területet szalaggal vonták körbe, biztonsági őrök vigyázzák. A parkoló felől teljesen megközelíthetetlen, a gyalogúton legalább a szobor közelébe eljuthatunk, de tovább ott sem.
A Citadella ügye már régóta húzódik, volt itt teraszbontástól kezdve sok minden, a hétfői akciót a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. kezdeményezte, amely tájékoztatása szerint április 30-ig adott haladékot a területet birtokló cégeknek, hogy elhagyják a helyet. Szerintük ugyanis a szolgáltatásból, vendéglátásból élő vállalkozások jogtalanul üzemelnek a Citadellán. A cégek másképp látják. Mivel szép szóval nem tettek eleget a kérésnek, az állam erőt alkalmazott. Rendőrit.
– Nem tudom, jogos-e a lépés, de azt igen, hogy a turisták és az idegenforgalomból élők érdekei sérültek. Nagyon kellemetlen azt írni a külföldi partnereknek, hogy Budapest egyik legfőbb nevezetességét „állami intézkedés” miatt nem látogathatják. Ez rontja az országimázst – mondta a Borsnak Molnár Gabriella, a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének elnöke. Becslések szerint évente kétmillió turista fordul meg a Citadellánál, Molnár Gabriella úgy fogalmaz: aki Budapestre érkezik, elmegy oda. Egy fiatal magyar hölgy például egy spanyol házaspárt kísért fel.
– Itt szeretnének lakást venni, és jöttek megnézni a várost. Meg akartam nekik mutatni, milyen gyönyörű, de nem tudtam, hogy lezárták a Citadellát. Az okát sem tudom elmagyarázni, mert semmilyen tájékoztató nincs kitéve – mondja.
Ráadásul a területet őrző biztonsági őrök – tisztelet a kivételnek – nem beszélnek idegen nyelveket. Mikor még rendőrök posztoltak itt, a külföldiek állítólag azt hitték, gyilkosság történt.
– Legtöbben nem értik, miért zárták le, vagy azon dohognak, hogy miért hoztuk fel őket feleslegesen. Anyagi és erkölcsi kár is ért minket, de az egész várost és Magyarországot is – ezt már az egyik, városnéző buszjáratokat üzemeltető cég ügyvezetője mondja. Dr. Toldi Annamária szerint naponta tizenhat buszuk jön fel ide. – A programban szerepel, hogy a vendégeink elfogyaszthatnak egy gulyáslevest Budapest legszebb pontján. Most se panoráma, se gulyás…
Kérdés, meddig tart ez az áldatlan állapot? A vagyonkezelő szerint két hétig biztosan, de mindent elkövetnek, hogy mielőbb megnyithassák a Citadellát. Addig marad a fél panoráma és a szemlesütés a külföldiek előtt…
Nem ma kezdődött
A Citadella hányattatása a rendszerváltozás idején kezdődött, amikor tévedésből az állam helyett a főváros tulajdonába került, amelynek egyik cége üzemeltette. Veres István vállalkozó 2000-ben negyvenéves vagyonkezelői szerződést kötött a Kincstári Vagyoni Igazgatósággal. Később ki akarták tenni a szűrét, emiatt több kártérítési per is indult.
Az ügy tavaly vett újabb fordulatot, amikor az állam közölte: a Citadella hasznosítása nem felel meg a világörökségi törvénynek, így újra birtokba veszi. Novemberben a vagyonkezelő átvette, majd továbbadta a XI. kerületi önkormányzatnak a területet. Az azonban újabb szerződést kötött Veresékkel, ami április 30-án járt le. A terület egyik bérlőjének ügyvezetője, Magyar Istvánné hétfőn törvénytelennek nevezte az akciót.