Aktuális

EP-választás után: kiterített hulla lett az MSZP

Bors

Létrehozva: 2014.05.27.

Mesterházy Attila egyedül nem mond le az MSZP kudarca után, csak az elnökséggel együtt. Szombatig beszélni sem fog, akkor dönt sorsáról a választmány. Senki nem akarja átvenni a kudarcokkal telített párt vezetését. Teljes a fejetlenség.

Vasárnap hatalmas pofonba futott bele az MSZP. Már csak a harmadik legerősebb párt az országban a Fidesz és a Jobbik után. Az MSZP elnöksége vasárnap éjszaka testületileg felajánlotta lemondását. Mesterházy Attila elnök külön azonban nem mond le, nem is beszél, megvárja, amíg a szocialista választmány mozdítja el a he­lyéről.

A választmányt Botka László szegedi polgármester vezeti. Ő kerülhetne legnagyobb eséllyel Mesterházy elnöki székébe, lapunk azonban úgy tudja, mégsem ambicionálja a posztot. Szóba jöhet még Hiller István, aki éppen alelnök, és nem is akar előbb­re lépni – állították szocialista körökben. Azaz lehet, hogy Mesterházyt egy perc alatt leváltják, de egyelőre nem világos, ki ülhetne a helyére.

Gyurcsány Ferenc DK-ja nyolc nagyvárosban megelőzte az MSZP-t, ahol nem, ott is csak egy-két százalékkal maradt le. A szocialistáknak a Szeged–Miskolc–Nyíregyháza tengelyen maradtak nagyívű reményeik annak ellenére, hogy a megyei jogú városok többségét hozták.

– Feri rárabol-e az MSZP-re? Ez sem elképzelhetetlen – mondta egyik MSZP-s forrásunk, hozzátéve: köztudomá­sú a pártban, hogy Gyurcsány régi vágya ez. A jelek szerinta volt kormányfő számításai szerint alakulnak a dolgok.

Hol vannak az életjelek?

Lendvai Ildikó értékelése a választás másnapján: „…ha nem mutatunk életjeleket, mozgást, változást, mindenki elkönyveli, halottat ért a pofon. Nem szeretnék merő tapintatból és fegyelemből halkan, lábujjhegyen járkálni a saját kiterített testünk körül.”

Leereszt, mint egy luftballon

Ceglédi Zoltán, a Republikon Intézet politikai elemzője értékelte az MSZP helyzetét.

- Az MSZP óriási bukását többek között az eredményezte, hogy ők voltak a legkevésbé önkritikusak az áprilisi választások után.

- Magyarországon a pártok nem felrobbanni szoktak, inkább leépülnek, leeresztenek, mint egy lufi. Az MSZP-vel is kell számolni rövid távon.

- Egyáltalán nem biztos, hogy bárki is átvenné Mesterházy Attila székét. Most nem annyira kívánatos ez a poszt.

- A lemondás esetleges elfogadása után hónapok következnek a kongresszusig, miközben a párt önkormányzati kampányát kellene szervezni. Ez nehezíti a sikeres szereplést.

- Továbbra is a szocialistáké a legnagyobb ellenzéki frakció a parlamentben. Ha az MSZP aktívabb lesz, mint 2010–2014 között, akkor növelheti még közéleti súlyát.  

Kovács Béla is mehet Brüsszelbe

Nincs jogi akadálya, így amennyiben egészsége engedi, akkor ott lehet az Európai Parlament alakuló ülésén a kémügybe keveredett Kovács Béla.

A Jobbik listájának harmadik helyezettje ugyanis ismét mandátumot szerzett a vasárnapi választásokon, és habár van ellene egy beadvány az EP elnökének asztalán – a legfőbb ügyész indítványozta a kémügy miatt Kovács mentelmi jogának felfüggesztését –, erről csak a megalakulás után, a következő ciklusban dönt a parlament. Kovács Béla egy botrányba fulladt sajtótájékoztató óta nem jelent meg nyilvánosan, bár adott ki nyilatkozatot, a Jobbik eredményváróján sem volt ott. Vona Gábor pártelnök szerint szívrohama után lábadozik.

A Jobbik továbbra is bízik Kovácsban, nincs szándékukban változtatni a kiküldendő három képviselőjük listáján. Érdekesség még, hogy az oroszokkal közeli kapcsolatban álló Kovács az MTI-nek elmondta: Brüsszelben majd az energetikai bizottságban akar dolgozni, azon a területen, amelyben szinte egész Európa Moszkvától függ.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek