Több milliót költött a rendőrség annak a mobilnak a felkutatására, amely tavaly szeptemberben, Orbán Ráhel esküvőjén tűnt el. A készülék védett személyé, vélhetően egy kormánytagé volt. De nem is a telefon, hanem az adatokkal teli SIM-kártya az, amit igazán keresnek.
– Nehéz megmondani, mi történik, mert kevés a biztosnak tekinthető hír. Úgy gondolom, egy kiemelt személy mobilja tűnt el, és ennek nem mond ellent az, hogy az életvédelmi osztály nyomozói nyomoznak az ügyben – mondta lapunknak Tarjányi Péter rendőrségi szakértő. Miért? Mert ők a leggyorsabbak és a legjobbak, adott lényegre törő választ Tarjányi.
Lapunk tegnapi számában Csókási László, az esküvőn dolgozó felszolgálók egyike elmondta: úgy tudja, a hatvanfős személyzet mindegyik tagjának kellett DNS-mintát szolgáltatnia, amit összevetettek a telefon tokján talált, ujjnyomtöredékből származó bőrmaradványok DNS-állományával.
Hivatalos információt lapzártánkig nem kaptunk az ügyben. Ezért a Parlamentben érdeklődtünk, mit hallottak az esetről. Az alábbiakban ezt összegezzük.
A készülék, ami egy laptop tulajdonságaival felruházott mobil, valóban egy vendégé volt. Ám ez a vendég egy kormánytag, azaz miniszter vagy államtitkár, aki kiemelt védelmet élvez. Nem is a mobilját, hanem az adatokkal teli SIM-kártyát keresik gőzerővel.
A lopás úgy történt, hogy az illető több telefonja közül az egyiket éjfél tájban a vendégek számára fenntartott 33 asztal egyikén felejtette. A tolvaj kiemelte tokjából a készüléket, villámgyorsan kiszedte belőle a kártyát, majd eltűnt vele. A mobil tulajdonosa csak éjjel kettő körül vette észre a lopást.
Más forrásból, a lapunkhoz eljutott, nem hivatalos információk egy részéből az tűnik ki, a készülék később kibelezve ugyan, de meglett.
Celláról cellára
A kártyán tárolt államérdekű, védett adatok jelentősége az, ami miatt több millió forintot költött a rendőrség a nyomozásra. Azaz nem presztízskérdésből nyomoznak pusztán azért, mert a tolvajlás a kormányfő lányának esküvőjén történt.
A nyomozás kezdeti szakaszában a cellainformációkat elemezték, de nem jutottak így előbbre. Ez önmagában egy több százezer forintos költséggel járó vizsgálat. Ezután vettek DNS-mintát a személyzettől. Vizsgálatonként ez 160 ezer forintos költséggel és rengeteg munkával jár.
Megcsúsztak
A DNS-vizsgálatokat a Bűnügyi Szakértői és Kutatóintézet végezte. Mint lapunk korábban megírta, az intézet nemrég azért kapott büntetést a bíróságtól, mert késve tudta bevizsgálni az ároktői banda ügyében levett DNS-mintákat. Késlekedésük miatt kellett elengedni még az elsőfokú ítélet előtt a csoport egyik tagját.
A rendőrök egyébként azt mondták a DNS-minta adása ellen ágáló Csókásinak, ha végeztek, és nem jutnak eredményre, sorra veszik a vendégeket is. Arról, hogy ez február óta valóban megtörtént-e, nincs megbízható információnk.