Welsz Tamás saját kezűleg töltötte ki Edvin Marton útlevelét – állította a vállalkozót ismerő egyik forrásunk. Azaz, nem Bissau-Guineában, hanem vélhetően Budapesten készült az okmány. Ami ettől még három éven át érvényes volt, eredetiségéhez pedig kétség sem fért.
Csűry Lajosként született, Edvin Marton művésznéven lett világhírű a diszkóritmusra előadott hegedűszólók negyvenéves virtuóza. Az útlevelét ábrázoló fénykép évek óta ismert. Azóta, hogy Marton maga számolt be arról: az afrikai szegények iránti együttérzés okán, támogatásukért cserébe lett bissaui állampolgár.
Két napja derült ki a Gépnarancs.hu jóvoltából, hogy portugál nyelven kiállított okmányába helytelenül másolták át a bissaui belügyminisztérium portugál megfelelőjét, ami Ministério da Administração Interna lenne helyesen. Ehelyett Administraçéo szerepel a kézzel írt szövegben. Tehát egy é betűt írtak az ã helyett.
Tegnap jelentkezett lapunknál a vállalkozó egyik korábbi üzleti partnere, aki állította: a szögletes kézírás Welsztől származik, jól ismeri azt.
Az Edvin Marton nevére kiállított útlevél 2007-ben keletkezett, és három évig volt érvényes. Bár eredetinek tekinthető – hiszen Bissauban lajstromba vette a minisztérium, és ezt számmal igazolta is –, mégis kitöltetlenül érkezhetett Budapestre. Hogy a stikliről tudott-e, fizetett-e érte vagy jóhiszeműen és jogszerűen szerezte be, illetve használta legálisnak vélt útlevelét, nem tudjuk, mivel a művészt nem értük utol. Úgy tűnik azonban, hogy nem használta, legalábbis schengeni vízum nem volt benne.
Hiba az útiokmányban. Welsz rontott el egy betűt a minisztérium nevében
Persze előfordulhat, hogy Welsz élt vissza Marton nevé-vel, de ez kevésbé valószínű. Ugyanis Welsz kereskedett bissaui rendszámokkal is. A bissaui rendszámot pedig a művész Nissanján is megörökítettek 2008 augusztusában, a kisudvarnoki falunapon.
Tízmilliót kért darabjáért
Marton esete jól mutatja, hogy Welsz miként járt el a biankó útleveleknél, mondta forrásunk. A delikvens helyett többnyire maga töltötte ki a rubrikákat, azt aláíratta a megrendelővel, fényképét beragasztotta, majd takarófóliát helyezett a fényképes oldalra. És nem utolsósorban, előre felvette érte a pénzt. Tízmillió forintot kért átlagosan. A becslések szerint csak ezzel 160 milliót keresett két év alatt.