Az MSZP Horn Gyula családjával közösen vállalja az egy éve elhunyt miniszterelnök síremlékének költségeit. A nyáron már állni fog, minden hivalkodástól mentes, egyszerű, ám mégis méltóságteljes lesz. Előtte azonban szobrot avatnak a néhai miniszterelnök tiszteletére.
Kriptaszerű építmény lesz, emberi léptékű, nem hivalkodó – mindössze ennyit mondott a szocialisták egyik ismert politikusa lapunknak, kérve, ha lehet, ne is írjunk cikket a jövőbeli Horn-síremlékről. Mindezt azzal indokolta többek között, hogy bensőséges, a családot érintő ügyről van szó. Csakhogy előtte történt más is.
Beszélgetéseinkre azután került sor, hogy Schmuck Andor a szocdemek vezetője a múlt héten a kormányfő sírjánál koszorúzott, és kikelt az MSZP ellen. Azt rótta fel egykori pártjának, hogy nem tesznek semmit az emlékmű felállításáért, holott már egy év telt el Horn halála óta. Schmuck felajánlotta, maga is beszáll a költségekbe. Majd megjegyezte: – Tudom, hogy a szocialisták most mással vannak elfoglalva, de ha elfeledkeznek legfőbb tisztjükről, akkor ott nagyon nagy a baj.
Az MSZP-ből származó információnk szerint viszont már a nyáron állni fog a síremlék, és eldőlt az is: a párt a családdal közösen finanszírozza a költségeket. Azaz a Boross Péter vezette Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság részvétele nélkül. Azonban hogy mikor, milyen tervek alapján és mennyi pénzből, az egyelőre titok. Előtte azonban július 5-én, Horn születésnapján, egykori lakóhelyén, a XIII. kerületben szobrot avatnak a tiszteletére.
A néhai miniszterelnök lányát többször is kerestük, ám csupán egyszer értük el. Akkor éppen külföldön tartózkodott, nyilatkozni nem kívánt.
Egy éve búcsúztatták el
Horn Gyula a rendszerváltás külügyminisztere, 1994–1998 között kormányfő. 2007-ben Sólyom László akkori állam-fő elutasította kitüntetését 1956-os szerepe miatt. Még abban az évben kórházba került, haláláig, 2013. június 19-ig az Állami Egészségügyi Központban ápolták. Temetésére tavaly július 8-án került sor a budapesti Fiumei úti temetőben.