Döbbenetes hírek érkeznek Afrikából, amelynek egyes részein ismét felütötte a fejét az ebola. Egyelőre nincs védőoltás és gyógyszer a betegségre, ráadásul a helyiek sokszor ellenségesen fogadják az orvosokat. Aki megfertőződik, nagy eséllyel meghal.
A betegséget vérzéses lázként ismerte meg a világ. A végső stádiumba jutott betegek bőréből, szemüregéből, orrából, körömágyából szivárog a vér, és ezek a tünetek joggal töltötték el iszonyattal a világot.
Helyi orvosok is meghaltak
A mostani vírusra azonban nem jellemző a vérzés – mondja lapunknak dr. Kis Zoltán, aki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egy szűk szakmai csapatának tagjaként három hetet töltött a járvány által leginkább érintett területen egy speciálisan erre a feladatra kifejlesztett laboratórium munkatársaként.
– Súlyos hasmenés, hányás, nagy izomfájdalom jelentkezik, amely több más betegség velejárója is lehet, például a gyógyítható maláriáé is, éppen ezért az első feladatunk a vírus azonosítása volt – ad tájékoztatást lapunknak az Országos Epidemiológiai Központ Nemzeti Biztonsági Laboratóriumának vezetője.
– Nem félt? – Nem! A vírus szinte kizárólag intenzív, közvetlen érintkezéssel terjed, például testnedvekkel. Aki betartja a higiéniai előírásokat, nem vesz részt például temetési szertartásokon, ahol a helyi szokások szerint simogatják és csókolgatják a halottakat, annak kevéssé kell tartania a megbetegedéstől.
– Mégis érkeztek hírek arról, hogy orvosok, ápolók is meghaltak. –Igen, de ez leginkább a helyiekre vonatkozik, akik még a nemzetközi orvosi csapat megérkezése előtt érintkeztek a betegekkel. Karanténban, a megfelelő védőintézkedések, védőfelszerelések alkalmazásával a lehető legminimálisabbra csökkenthető a fertőzésveszély. Úgy is mondhatnám, hogy szinte akarni kell, hogy valaki elkapja.
Elkergetik a segítséget
Ha lázas vagy, bujdokolj el, mert a fehér ember elvisz és megöl! – nem ritka az ilyen vagy ehhez hasonló üzenet, amely az Ebola-vírussal leginkább fertőzött afrikai országokban terjed. Ahol nincs számítógép, ott szóban riogatják egymást így a helyiek.
– Tíz napja jártam legutóbb azon a vidéken, és három ember éppen akkor szökött el a karanténból – meséli lapunknak Kósza Bernadett, aki légiutas-kísérőként rendszeresen megfordul a fekete földrészen. – Ki sem mozdulunk a szállodánkból.
Jelenleg Guinea, Sierra Leone és Libéria a legveszélyeztetettebb három ország, július 10-ig 664 laboratóriumilag megerősített esetet regisztrált a WHO, és ebből 368-an haltak meg. Védőoltás, gyógyszer nincs a betegségre. Sajnos rendkívül veszélyeztetettek a gyerekek, hiszen az immunrendszerük sérülékenyebb, így ők is csak a szerencséjükben vagy az isteneikben bízhatnak. A magyar szakember azonban beszámol egy 13 éves fiú esetéről, akinek a szervezetében az Ebolát és a maláriát egyszerre mutatták ki, mégis felépült.
Érdekes szabály, hogy ha a nemzetközi orvosi csapat egy afrikai faluba érkezik, akkor a sofőr sosem szállhat ki az autóból, amely járó motorral várakozik. Nem ritka ugyanis, hogy a helyiek ellenségesen viselkednek. Sokan az elkülönített táborból is megszöknek, ez is oka annak, hogy a járványt nem sikerült még megállítani
Infralázmérőket használnak
Mivel ez a betegség nem légi úton terjed, valamint igen gyors lefolyású, aki megfertőződik, az hamar súlyos tüneteket mutat. Az érintett afrikai országok repülőterein kontaktus nélkül, infralázmérőkkel minden egyes ember hőmérsékletét megmérik.
Mindeddig kétszer fordult elő, hogy a párizsi repülőtérre érve karanténba kellett zárni egy gyanús jeleket mutató utast (ilyenkor a személyzetet és a mellette ülőket is megfigyelés alatt tartják), ám a laboreredmények nem mutattak ki Ebolát. Mindez jól mutatja, hogy minimális az esélye, hogy az Ebola a mi földrészünkön is megbetegedést okozzon.