Európa már felfedezte, hogy a montenegrói Adria-part pont olyan csodálatos, mint a horvát – csak éppen olcsóbb. Következik a piciny ország vadregényes belseje, mindenekelőtt pedig Európa legszebb, érintetlen őserdője.
Montenegró, az alig tizennégyezer négyzetkilométert kitevő piciny balkáni ország egészen az utóbbi évtizedig rejtett természeti kincse a Biogradska Gora Nemzeti Park, azaz Európa utolsó három megmaradt őserdejének egyike. A budvai vagy ulcinji tengerparti homokon, avagy a szépséges kotori öbölben strandolók közül egyre több turista szakít időt arra, hogy lássa ezt a csodát.
Van is mit! A Tara és a Lim folyók között, három kétezer méteres hegy völgyében elterülő, 5400 hektáros parkerdő szinte érintetlen növény- és állatvilága fantasztikus élmény a természetimádóknak. A több mint kétezer itt élő növényfaj közül 86 fafajtát fedezhet fel az ide látogató. A fák többsége idősebb ötszáz évesnél, magasságuk eléri az ötven métert is. Az erdőben összesen huszonhat növényi ökoszisztéma él együtt. Az őserdő állatfajokban rendkívül gazdag: szabadon kószáló őzet, rókát, farkast, medvét, vidrát, vaddisznót és nyulat is megfigyelhet a látogató, de rajuk kívül él még itt százötven madár- és háromszázötven rovarfaj is.
A Biogradska Gora Nemzeti Park egzotikumát gleccsermozgások alakították, meredek szurdokokat, folyóvölgyeket és hegycsúcsokat hozva létre. A park közepén található a Biogradi glaciális tó 1094 méteres magasságban, területén pedig két kristálytiszta folyócska, a Biogradska rijeka és a Jezerstica kígyózik végig.
Mondani sem kell, hogy a park tökéletes célpont a kirándulásra. Miközben az őserdő tiszta levegőjét szívja a túrázó, csodálhatja a természet alkotta sziklákat, vízeséseket, a szemfülesek mindennapi életükben leshetik meg a vadállatokat. Aki pedig az extrém sportok híve, az sziklát mászhat, vagy a Tara folyó kanyonjában raftingolhat igazi vadvízen.
Az őserdő látogatása a közelmúltig ingyenes volt, a turisták szaporodásával arányosan azonban fizetőssé vált. Napjainkban a hét éven felüliek számára a belépés ezer forintnyi euróba kerül, szervezett csoportokban érkezve azonban ennek felével is megússza az ember. A nemzeti parkhoz közeli bungalókban az alvás háromezer forint, a kampban egy nagy sátor felverése ezerötszáz, egy kicsié pedig ezer forint egy éjszakára. Fizetni kell (ezerötszáz forintot) tábortűz gyújtásához szükséges és erdei gyümölcsök szedéséhez adott engedélyért is. Pecásoknak napi hatezer forintért garantált a gazdag fogás a Biogradi tóban, a vadászoknak viszont tilos a belépés.
A tengerparttól autóval százhúsz, Podgoricától hetven kilométerre levő „dzsungel” Mojkovácig jó és látványossággokban hihetetlen gazdag úton közelíthető meg, de rendszeres buszjárat van Kotorból, Budvából, Ulcinjból és Podgoricából is. A magyar turisták autóval legkönnyebben Belgrádtól Valjevón és Uzsicen keresztül Bijelo Poljen át juthatnak el a parkig, vonattal pedig négy óra alatt érkeznek meg a Belgrád–Bar-vonalon.