Eddig nem látott tiltakozási hullámot váltott ki a kormány legújabb sarca, az internetadó, amely előtt értetlenül áll mindenki nem csak Magyarországon, de külföldön is. A kormány máris visszakozott, de a kérdőjeleket még nem tüntették el.
Néhány óráig élt az internetadó első változata: a kedden becsempészett új adó olyan brutális sarcot vetett volna ki a magyar netezőkre, hogy drágább lett volna, mint maga a szolgáltatás. Egy mai átlagos internetező nagyjából ötezer forintot fizet a szolgáltatásért, de az eredeti, 150 forint/gigabájt adatforgalomra kivetett sarc havonta akár több mint tízezer forintot is felemészthetett volna.
Nem csoda, hogy eddig nem látott tiltakozási hullámot váltott ki az ügy, és már a Fidesz is gyors kanyart iktatott be: Rogán Antal nem sokkal a botrány kirobbanása után közölte, hogy magánszemélyeknek maximum 700 forint lenne az adó. Noha Varga Mihály miniszter szerint ezt az adót a szolgáltatók fizetnék meg és nem is lehetne áthárítani, hasonlóan a bank-, a tranzakciós vagy a telefonadóhoz, előbb-utóbb ezt is az emberek fizetnék meg.
A Hírközlési Érdekegyeztető Tanács (HÉT) megdöbbenését fejezte ki és a tervezet azonnali visszavonását kérte. Számos külföldi lap is beszámolt arról, hogy Magyarország bevezeti a világ első internetadóját, ilyen ugyanis még a diktatúrákban sincs. Szintén ellenérzésének adott hangot Neelie Kroes, az EU távozó digitális biztosa is, aki szerint súlyosan ártana az internetadó a gazdaságnak. – Az internetadó nem okos ötlet. Növeli az internethez való hozzáférés költségeit a fogyasztók számára – mondta Kroes. A BDO Magyarország könyvvizsgáló cég szerint az új adó általános bevezetése jelentős hátrányokat okoz a társadalom és a gazdaság területén is.
A helyzetet tovább bonyolítja a Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye is, amelyben meglehetősen homályosan fogalmaznak arról, hogy pontosan mire is vonatkozna az adó. A privatbankar.hu szerint az internetes telefonszolgáltatásokra, azaz elsősorban a népszerű Skype-ra vetnék csak ki az adót.
Egykor még így gondolták…
„Az internet megadóztatása egyértelműen felesleges, átgondolatlan és rossz, mert tovább mélyíti a Magyarországon amúgy is meglévő digitális szakadékot és elzárja az új felhasználókat az internettől.”
(Nyitrai Zsolt,a Fidesz informatikai és telekommunikációs munkacsoportjának vezetője, 2008. április 26., fidesz.hu)