Hiába jelentkezett az ebolasújtotta térségből hazaérve a Szent László Kórház trópusi osztályán kivizsgálásra dr. Steier József guineai konzul, közel egy hétig senki sem vizsgálta meg. A diplomata önkéntes karanténba helyezte magát, majd beleőrült abba a huszonegy napba, mire kiderült: egészséges.
Hogy került az ebola poklába?
Idén először februárban jártam Guineában, akkor még nem tudták azonosítani az ebolát. Arról szóltak a hírek, hogy valahol a dzsungel mélyén rejtélyes halálesetek történnek december óta. A WHO márciusban állapította meg, hogy ebolajárványról van szó. Én júliusban utaztam ismét Afrikába, ezúttal Maliba. Konzulként kötelességemnek éreztem végigjárni a járvány útját, felmérni a humanitárius szükségleteket, dzsippel Bamakóból a guineai fővárosba utaztam. A tizenkét órás útból aztán egynapos pokoljárás lett.
A járvány akkor már javában tombolt. Mit tapasztalt?
Sokakkal beszéltem, de senki sem pánikolt. Volt, aki hallott a betegségről is, de nem aggódott. Arrafelé az emberek megtanultak együtt élni a járvánnyal. Habár betiltották a denevér- és majomhús evését és árusítását, a piacokon sok volt belőlük. Ez azért veszélyes, mert ezek az állatok is hordozzák az ebolát. A kórházak sem voltak jól felszerelve, ráadásul a vidéki ebolások előbb a fővárosi rokonaikhoz mentek, nem a kórházba.
Nem félt, hogy az ebolapánik miatt az országban ragad?
De. Az Air France előbb törölte a járatomat. Megijedtem. Talán leáll a légi közlekedés? Szerencsére egy nappal később felszállhattam a repülőre, párizsi átszállással érkeztem Budapestre. Itthon belázasodtam, köhögtem, hasmenésem volt. Önkéntes karanténba helyeztem magam, 21 napig külön szobában voltam, még puszit sem adtam a családomnak.
Jelentkezett kivizsgálásra?
Már láttam magam előtt a címlapokat: Ebolagyanús a guineai konzul! A Korányiba mentem előbb, majd a teljes kivizsgálás után a Szent Lászlóba, a trópusi osztályra. Ekkor már nem volt lázam. Mondtam, hogy Guineából jöttem, szeretném tudni, hogy ebolás vagyok-e. Hazaküldtek, mondván: egy doktornőn kívül mindenki szabadságon van. Ekkoriban nyilatkozta úton-útfélen minden magyar illetékes, hogy milyen felkészültek vagyunk. Végül a hazaérkezésem után három héttel lehettem csak teljesen biztos benne, hogy egészséges vagyok – éppen akkor járt le a huszonegy napos karantén.
Megkerestük a Szent László Kórházat a konzul ügyével. – Az említett esetben ebolavírus okozta megbetegedés gyanúja nem merült fel. A beteg ellátása a szakma szabályainak betartásával történt – így dr. Müller Péter orvosigazgató.
Dr. Steier József Guinea Köztársaság tiszteletbeli konzulja Magyarországon. Mivel az afrikai országnak nem volt korábban képviselete Budapesten, így felkérték az üzletembert, hogy vállalja el a tisztséget. A diplomata gyerekkora óta jár a fekete kontinensre, több jótékonysági akciót is szervezett az elmúlt húsz évben. Most könyvben számolt be tapasztalatairól.
A magyar szervek közül júliusi hazaérkezésekor egyedül a Terrorelhárítási Központ (TEK) érdeklődött Steier úrnál.
– Főleg az érdekelte őket: mekkora nemzetbiztonsági kockázata van a vírusnak, várható-e emiatt menekültáradat Magyarország felé, elérheti-e az ebola a magyar határt. A menekültáradatot kizártam, hiszen nagyon messze van, aki gyalog elindul, mire idáig ér, belehal a betegségbe. Repülőn érkezhet egyedül a kór, de amióta a nyugati reptereket szűrik, ez a veszély is enyhült – mondja a konzul, aki utazásáról a Külügyminisztériumnak is jelentést tett.