Akár több tízmilliárd forintba is kerülhetne, ha bevezetnék a kilencosztályos általános iskolai képzést. Egyelőre nem világosak a részletek.
Rogán Antal fideszes frakcióvezető a Magyar Nemzetben arról beszélt: a kormánypártok mezőkövesdi frakcióülésükön tárgyalnak arról, hogy a jövőben nyolc- helyett kilencosztályosak legyenek az általános iskolák. Pokorni Zoltán javaslata nem új keletű.
– Először 2011-ben beszélt róla az egykori oktatási miniszter, akkor ez az álláspont kisebbségbe került – utalt Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke a korábbi Pokorni–Hoffmann csatára, ami az oktatás átalakításáért zajlott.
Akkor Hoffmann Rózsa oktatási államtitkárként győzelmet aratott, de azóta ő is távozott a posztjáról. Igaz, Pokorni is távolabb került a tűztől: már nem tagja az Országgyűlésnek, XII. kerületi polgármesterként tevékenykedik. – A mostani javaslatról szokás szerint nem tudunk semmit, de az biztos, hogy nem oktatási szakemberek, hanem a politikusok döntenek majd, ami nem szerencsés – fogalmazott Mendrey.
Pokorni terve egy 4+5 évfolyamos alapképzésről szólt, ezzel szemben most Rogánék egy 6+3-as szerkezetet preferálnának. – Az utolsó három év egyfajta közbülső időszak lenne az elemi és a középiskola között, amikor a diák eldönti: inkább humán vagy inkább reál irányba tanulna tovább. Mi az egységes kilencosztályos képzést tartanánk a legjobbnak – magyarázza az érdekvédő.
Annyi bizonyos, hogy rengeteg még a kérdőjel, hiszen a kormányzat a középfokú oktatási rendszeren is változtatna: a gimnáziumok egy része megszűnne, a szakképzés előtérbe kerülne. Ebbe illeszkedne a kilencosztályos általános iskola. Annyi biztosnak tűnik, hogy a középiskola maradna négyéves.
– Az egész oktatási rendszerünk szerkezeti változásokra szorul – mutatott rá Mendrey, aki emlékeztet: a magyar diákok a nemzetközi tanulmányi teszteken évről évre rosszabbul teljesítenek. – Lengyelországban, Németországban és Finnországban is kilenc osztály van, az ő diákjaik egyre jobb eredményeket érnek el a PISA-vizsgálatokon.
Vajon mennyibe kerülne a 9. osztály? Sokba. Az általános és középiskolákat fenntartó KLIK idei költségvetése 525 milliárd. A pluszévfolyamok így akár tízmilliárdos költséget is jelenthetnek.
Olvasóink véleménye
– Jobb lenne a kilenc osztály. Túl sokat követelnek a gyerekektől. Elosztva jobban megtanulhatnák a tananyagot. Nem lenne baj, ha így a középiskolába is érettebben kerülnének. Sőt, az általános kezdését is ki lehetne tolni egy évvel. (Várszegi Melinda)
– Nyelvtanár és gyógypedagógus vagyok. Nem tartom rossz ötletnek, hogy nyolc- helyett kilencosztályos legyen az általános iskola. Túl nagy teher nyomja ezt a korosztályt. Fontos, hogy ne legyen több a megtanulandó tananyag mennyisége. (Dallos Annamária)
– Nem a tananyagot kell széthúzni egy évvel, hanem később kellene kezdeni az első osztályt. A bemagolandó lexikális tudást lehetne csökkenteni, mert az interneten megtalálható minden. Tanulják meg azt használni a gyerekek! (Baráth László)