Csődről, csalásról nem tehetnek, mégsem alkalmazza senki a Buda-Cash brókereit. Feketelistára kerültek, miközben pénzüket is elbukták.
A Buda-Cash februárban dőlt be mintegy 68 milliárdnyi kötvénnyel. Az üzleteket országszerte nagyjából nyolcvan-száz bróker kötötte. A pestiek közül akad, akinek két-három ezer ügyfele van, négy-ötmilliárdos vagyonnal. A cégnek összesen húszezer ügyfele volt, hatvan-hatvannyolcmilliárdnyi befektetéssel. A csőd után az ügyfélkör éri a legtöbbet, de sem ez, sem a brókerek nem kellenek a szakmának. Ez derül ki egy káromkodásokkal fűszerezett e-mailből, amit az egyik legismertebb brókerház küldött válaszul egy önéletrajzra. A brókereknek egyelőre nem lesz állásuk. De pénzük sem, mert azt saját anyacégük nyelte le. Kire haragszanak most leginkább? Pedróra. Azaz Tölgyesi Péterre, a letartóztatott vezérigazgatóra.
Tölgyesi utoljára a karácsonyi partin beszélt velük egy budapesti, Vörösmarty téri étteremben. Az év brókerét kitüntette: a legtöbb forgalmat produkáló pesti üzlet kötő nevét egy kupára vésték fel. Azt mondta, jó évet zártak. Ötszázmilliós volt a cég eredménye. Papíron. Két hónap múlva kiderült: az igazság az, hogy sok tízmilliárdos a hiány.
Tölgyesit nagy fegyelmet tartó, közvetlen személyiségként írták le munkatársai. Audival járt, évente kétszer tartott kötetlen, ebédeléssel, pálinkázással egybekötött motivációs tréninget. Mindenkit meghallgatott, magáról azonban alig beszélt. És persze a csődhelyzetre sem utalt egyetlen szóval sem. Február 24-én a brókerek hiába akartak üzletet kötni, már nem engedte a rendszer. Felfüggesztették a céget. Ekkor a Ménesi úti székházban már nyoma sem volt a vezérkarnak. A dolgozók ezt külön nehezményezik: ők is vehettek részvényeket, piaci jutalékot fizettek a Buda-Cashnek, ám – mivel a brókerház dolgozói – nem kapnak kártérítést. Minden megtakarításuk, azaz több milliójuk úszott el értékpapírban.
Mennyit kerestek a brókerek? Havi 150-180 ezret, ehhez jött néhányuknak a jutalék a forgalom után. Az utóbbi években ez az összeg elenyészô volt.