A Józsi-Tóth házaspár fia, Gergő halálát egy, az útra hajtott ménes okozta. A vétkesek enyhe büntetést kaptak – vélik a szülők.
A hajdúnánási család három és fél éve gyászol. Egyetemista fiuk, Gergő 2012. január elsején elindult otthonról a fővárosba. Aznap azonban elmaradt a várt telefon, hogy épségben megérkezett. Helyette rendőrök kopogtattak az ajtón és közölték: a fiatalember balesetben életét vesztette. A házaspár korábban nem szólalt meg újságíróknak. Bíztak az igazságszolgáltatásban, hogy a felelősök megkapják a büntetésüket. Most azonban úgy érzik, elfogadhatatlan ítélet született.
F. István, neje és egy segédhajtó 2012. január elsején két tanya között hajtotta a huszonöt nóniuszból álló ménest, majd felterelték a közútra, ez okozta a tragédiát. F. Istvánt 1 év 4 hónap, segédhajtóját 2 év fogházra ítélte első fokon a bíróság. F. Istvánné 10 hónap felfüggesztett börtönt kapott.
– Negyven kilométeres sebességgel vágtattak a lovak a főút teljes szélességében. Tél volt, négy óra után már sötétedett. A hajtók egyike egy terepjáróval vezette fel a ménest, ám nem adott egyértelmű vészjelzést, pedig észlelnie kellett, hogy Gergő közelít. Szegény az állatokat nem láthatta és a hajtókon sem volt fényvisszaverő mellény. A fiunk egy élő lófalba ütközött – mondja az édesapa.
Gergőnek esélye sem volt, hogy kikerülje őket. Az állatok felülről robbantak a kocsi utasterébe, a tetőlemez a fiú mellkasára nyomódott. Gergő perceken belül megfulladt.
– A segédhajtó elment a helyszínről, a lovak tulajdonosa ott maradt, de az elhullott lovakat számolta ahelyett, hogy segítséget hívott volna. Három perc alatt még megmenthető lett volna Gergő, de egyikük sem segített – sóhajt az édesanya, Piroska.
Gergővel utazott G. Kata. A lány semmire nem emlékszik.
– Kilenc csigolyám és a szegycsontom eltört, agyrázkódást kaptam. Csoda, hogy nem bénultam le – mondta telefonon a Borsnak. Neki szerencséje volt, egy helybéli kivette a kocsiból. Őt is meglepte a bíróság ítélete.
A három embert foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetéssel vádolják, ami öt évig terjedő fogházzal büntethető. A család ügyvédje, ifjabb Horváth Tibor szerint azonban az eset kimeríti a halált okozó közúti veszélyeztetés fogalmát, amiért 2-től 8 évig terjedő börtönt is kaphatnának.
Józsi-Tóthék szerint a több mint három éven át elhúzódó bírósági tárgyaláson nem mutattak megbánást a tettesek.
– Többévi börtönbüntetés megnyugtatna minket. Vállalják a felelősséget a tettükért, mert miattuk halt meg a fiunk – temeti a kezébe arcát az édesanya.