Valaki fogta a kezem, és nagyon vigyázott rám– mondta Gölesz Imre, aki úgy élt túl egy villámcsapást, hogy kesztyűt húzott fel.
Egy hete vasárnap Győr környékén hatalmas zivatar tört ki délután. A viharfelhők Győrújfalu fölé is megérkeztek. „Ömleni kezdett az eső és óriási szél támadt, ami az egyik nap- ernyőnket felborította, egy másikat pedig a telek vége felé fújt. Utánafutottam papucsban, s közben felvettem a kesztyűt, ami a kocsira volt téve. Nem tudom, miért tettem, talán azért, hogy ne legyen sáros a kezem" – idézte fel a történteket Gölesz Imre.
Közben a jég is zuhogni kezdett, a férfi erre behúzódott egy fából készült, csaknem teljesen nyitott oldalú tárolóba. „Ott várakoztam, s közben feltettem a bal kezem egy falécre, ami a palatetőt tartja. Egyszer csak zsibbadást éreztem, s láttam, hogy a bal kisujjamat egy dió nagyságú elektromos gömb veszi körül. Óriási dörgést is hallottam, ekkor döbbentem rá, hogy a villám valahova a közvetlen közelembe csapott le. Ha nincs rajtam a kesztyű, most már nem beszélgetnénk. Valaki velem volt, s fogta a kezemet – mondta a Kisalföldnek Gölesz Imre.
Bár a kisujjában lévő fájdalmon kívül különösebb tünetek nem jelentkeztek rajta, bement a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórházba, ahol megvizsgálták, EKG-t kötöttek rá, megfigyelés alatt tartották és csak másnap engedték haza.
– Azon az éjszakán volt időm gondolkodni, de ha egyedül vagyok, még most is sokszor a történtek hatása alá kerülök – fejtette ki a Bécsben egy tankerkamion vezetőjeként dolgozó családapa.
Prof. Oláh Attilát, a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórház orvos igazgatója elmondta, hogy évente harminc-negyven villámcsapás okozta sérülést látnak el a kórházak Magyarországon, de ezeknek csupán mintegy tizede halálos.
– Persze amennyiben valakibe tényleg belevág a villám, nagyon kicsi az esély a túlélésre. Ilyenkor az akár százezer voltos feszültségtől általában azonnali szívmegállás vagy légzésleállás következik be – fejtette ki prof. Oláh Attila.
Az orvos igazgató hozzátette: sokkal gyakoribb a komoly – nemritkán maradandó – sérülés, s nem csak égési. A villámcsapás tízméteres körzetén belül tartózkodó egyéneknél idegrendszeri, agyi károsodás, s az utóbbi következtében memóriazavarok is felléphetnek, de nem ritka az átmeneti bénulás vagy a dobhártya sérülése sem. Bizonyos tünetek – például szívritmuszavarok – még a villámcsapást követő 24 órán belül is felléphetnek, ezért a betegeket minden esetben egy napig kórházi megfigyelés alatt tartják.