I. Géza király sírhelyére bukkanhattak a régészek az egykori váci székesegyház feltárásán. A sírhelyet már a tatárjárás idején kirabolták.
I. Géza magyar király sírhelyére bukkanhattak rá a váci középkori templom feltárásán dolgozó régészek. Az ásatás vezetője, Batizi Zoltán a Múlt-kor történelmi portál kérdésére elmondta, hogy teljes bizonyossággal nem állítható, hogy az Árpád-házi uralkodó temetkezési helyét találták meg, de minden bizonyíték ebbe az irányba mutat.
– Ott került elő a sírhely, ahol számítottunk rá, a középkori székesegyház hossztengelyében, az épület közepén. Maga az elhelyezkedése is bizonyítja, hogy I. Géza királyt, Szent László bátyját temették itt el – számolt be a régész.
Csupán a sírhelyről van szó, nem teljes sírról. A sírgödörben emberi csontmaradványokra is rábukkantak, de kicsi a valószínűsége, hogy ezek I. Gézához köthetők. A főpapi és a királyi nyugvóhelyet feltételezhetően már a tatárjáráskor kirabolták.
Az is elképzelhető, hogy a kirabolt kőkeretes sírba a király csontjainak eltávolítása után egy püspök vagy más előkelő személy temetkezett. Hogy a megtalált csontok valamelyike I. Gézától származik-e, azt a kérdést csak genetikai vizsgálatokkal lehetne tisztázni. Minden csonttöredéket össze kellene hasonlítani az uralkodó egyik közeli rokona maradványaival.
I. Béla király és Richeza lengyel hercegnő fia. 1044-ben született Lengyelországban. Apjával együtt 1048-ban tért haza. 1074-ben – miután csatában legyőzte az uralkodó Salamont – hívei unszolására elfoglalta a trónt. Nemes lelkű királynak ismerték. 1077-ben a Salamonnal kötendő béketárgyalások közben hirtelen megbetegedett és meghalt. Sokan úgy tartják, hogy megmérgezték. Az általa alapított székesegyházban temették el Vácon, de a templomegyüttes a tatárjárás alatt megsemmisült. Az ő fia volt Könyves Kálmán.