Aktuális

Ez történik a kínai halottakkal Magyarországon

H. Á.

Létrehozva: 2015.10.27.

Miért nincsenek kínai sírok Magyarországon? Hova temetkeznek az itt élő ázsiaiak? Igaz lenne, hogy halott társaik papírjait továbbadják? A Bors utánajárt a városi legendának.

Mivel a kínaiak a magyar ember szemében annyira egyformák, hogy senki sem tudja őket megkülönböztetni, az elhunytakat be sem jelentik, és papírjaikkal új rokonok érkeznek az országba – szól a városi legenda. A történet alapja a szóbeszéden kívül az azóta megszűnt Havaria Press hírügynökség 2001-es tudósítása volt. Eszerint évente 110 kínai hal meg Magyarországon, közülük száz holtteste eltűnik.

Kacsa volt az egész

A hír nem bizonyult igaznak, a hírügynökség visszavonta, sőt bocsánatot is kért miatta. Ez a tény azonban nem változta­tott azon, hogy a mai napig fel-felbukkanjon a hír. A Spektrum TV Kicsi ország, kicsi Kí­na című dokumentumsorozatá­ban vá­laszt kaphatunk a kérdésre.

Fiatalon érkeztek

Szong Van­-jun az egyik leggazdagabb és legbefolyásosabb magyarországi kínai üzlet­em­ber. Neki egy fél népligetnyi területe van Kőbányán, évi négymilliárdot adózik, honfitársai lao bannak, vagyis Nagyfőnöknek hívják.

– Én is ismerem a legendát, de elképzelhetetlennek tartom, hogy igaz lenne – mondta Szong úr. Szerinte a legtöbb nálunk élő kínai legfeljebb 50-60 éves, tehát öregség miatt kevesen halnak meg. Ha mégis ez történik, a család hazaküldi a hamvakat Kínába. – Egy ősi mondásunk szerint a lehulló levél mindig a gyökereihez érkezik – teszi hozzá Szong.

Kossuth közelében

Miért kevés a sírhely?

• A legtöbb kínai a rendszerváltozás idején érkezett, az akkor 20-30 éves generáció ma is legfeljebb 40-50 éves, így kisebb körükben a természetes halálozási ráta.
• Ha egy kínai beteg, hazautazik, mert jobban bízik a hagyományos orvoslásban, szintén így tesz, ha halálos beteg, ez esetben meghalni megy haza.
• Ha mégis itt hal meg, a hamvakat hazaküldik Kínába.

Ő személyesen is tudja cáfolni a legenda másik részét, mely szerint nincsenek kínai sírok és temetések a magyar temetőkben. Húsz éve ugyanis elrabolták, meggyilkolták és feldarabolták a húgát. A rendőrség nem engedte lao bannak, hogy elhamvassza és hazaküldje testvére maradványait, ezért Szong Jun-ping most is a Fiumei úti temetőben nyugszik, alig száz méterre a Kossuth-mauzóleumtól. A Nagyfőnök kínai szokás szerint kiviszi kedvenc ételeit, füstölőt, kegyeleti papírokat és pénzt éget a sírnál, ha kilátogat hozzá.

Az valóban igaz, hogy kevés kínai sírhely van Magyarországon, ez a már említett okokon túl azért is így van, mert sok ázsiai egyszerűen hazamegy meghalni, ha érzi, hogy eljött az ideje, mert például halálos beteg lett.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek