Általános felháborodás fogadta a hírt, miszerint a Katona József Színházban bemutatandó Az olaszliszkai című darabról nem tudott Szögi Lajos családja.
A 2006-ban meggyilkolt tanár édesapja a Borsnak elmondta:
– Úgy érezzük, hogy a hátunk mögött nyerészkednek a fiam halálával – nyilatkozta Lajos bácsi. Olvasóink közül is többen felháborodtak:
– Biztos „nagy örömöt” okoz a családnak, hogy színdarab lett a szerettük agyonveréséből. A rendező tényleg csak a haszonra megy, emberi érzése nulla – írja egyikük, míg más úgy véli: ez bizony nem volt elegáns a színház részéről. Nagyon sokan nyomdafestéket nem tűrő szavakat használtak.
A Bors utánajárt, vajon van-e lehetősége a családnak jogi elégtételt venni a színházon? Egy névtelenül nyilatkozó szerzői jogokra szakosodott jogász úgy véli: amennyiben elhangzik a darabban Szögi neve, akkor szerzői jogokat sérthet a darab. Nos, a színlap szerint a főszereplő csupán egy 44 éves Áldozatként van megnevezve.
– Ha azonban magára a bűncselekményre úgy utalnak benne, hogy felismerhető benne az áldozat, az felvetheti, hogy sérül a személyhez fűződő jog, vagy kegyeletsértő a darab – teszi hozzá az ügyvéd.
A Katona József Színház honlapján úgy fogalmaznak: „A görög tragédiák formáját idéző darab egyik történetszála a 2005-ös olaszliszkai lincselést, a másik a kelet-európai vidéki zsidóság eltűnésének mozzanatait dolgozza fel”. Apró szépséghiba, hogy a tragédia 2006-ban történt, de első ránézésre egyértelműnek látszik, hogy itt bizony Szögi Lajosról van szó. A darab – egyébként tavaly öngyilkosságot elkövető szerzője – Borbély Szilárd és a rendező – egyben színigazgató – Máté Gábor is több nyilatkozatában elismerte ezt. A darab főpróbájáról készült képek is ezt támasztják alá.
A Katona József Színház továbbra sem nyilatkozik az ügyben.
Információnk szerint a színház vezetése Szögi Lajos özvegyével vette fel a kapcsolatot.