Ica néni férje, a 83 éves Szövérfi László október 7-én lett rosszul egy közértben, és a mentőben meghalt. A feleségnek viszont senki nem szólt, pedig a rendőrséggel is kerestette a párját. A család feljelentést tesz.
A megszokott módon indult az októberi, szerdai nap a kőbányai Szövérfi Lászlónak és feleségének, Ica néninek. A férfi a boltba indult el, felesége pedig az orvoshoz.
– Délután hívott a nagymamám: nincs meg a papa! Mondtam neki, hogy ne aggódjon, biztosan előkerül majd. Este tízkor azonban már idegesek voltunk. Rögtön a mentőket hívtuk, azt mondták, ilyen nevű betegük nem volt – meséli a Borsnak zaklatottan Laci bácsiék unokája, Szilvia.
A rendőrség eltűntként kereste Laci bácsit, sőt honlapjukon fényképes felhívást is közzétett. A család teleplakátolta a környéket, többször is végighívták az összes budapesti kórházat. De Laci bácsinak nyoma veszett. Negyvenkét nap után, november 18-án, szerdán aztán csörgött Ica néni telefonja.
– Egy férfi szólt a kagylóba, azt kérdezte, vállalnánk-e a férjem temetési költségeit, vagy elindítsa-e a köztemetési eljárást. Kiderült, hogy a IX. kerületi önkormányzat egyik lelkiismeretes ügyintézője volt. Tőle tudtam meg, hogy a férjem akkor már több mint egy hónapja a SOTE orvostani intézetében feküdt. Ők hívták fel az önkormányzatot, hogy a köztemetést kezdeményezzék. Szerencsére az önkormányzati ügyintéző vette a fáradtságot, és értesített – veszi át a szót Ica néni.
Később kiderült, hogy Laci bácsi a boltban szívrohamot kapott, mentőt hívtak hozzá és még az esetkocsiban elhunyt, így rögtön a patológiára vitték. Senki sem értesítette a családot, holott Laci bácsinál volt minden irata és egy cetlire felírva a neve, címe és telefonszámai is. A család csütörtökön vette át a halotti anyakönyvi kivonatot és hozták el az orvostani intézetből Laci bácsi megmaradt személyes tárgyait. Ica néniék feljelentésre készülnek. A tragédiát tetézi, hogy Laci bácsi holttestének hűtési költségeit, nagyjából 29 ezer forintot, is a családnak kell állnia.
A Bors megkereste a rendőrséget, a mentőszolgálatot és a SOTÉ-t is. Az alábbi válaszokat küldték el lapunknak:
Budapesti Rendőr-főkapitányság:
„A rendőrség a személyt eltűntként kereste. Az eltűnt személy nem ismeretlen holttestként volt nyilvántartva a patológián, hanem személyazonossággal. Az ide vonatkozó kormányrendelet alapján a halottszemlét végző orvosnak kell értesítenie az elhunyt eltemetésére kötelezetett a halál tényéről. A rendőrség részéről eljáró előadó, több alkalommal felvette a kapcsolatot a Mentőszolgálattal annak ellenőrzésére, hogy szállították-e az eltűntként keresett férfit, azonban a válasz minden alkalommal nemleges volt.”
Országos Mentőszolgálat (Györfi Pál kommunikációs igazgató):
„A mentők több mint egy órán át küzdöttek az idős férfi életéért, de sajnos nem lehetett újraéleszteni. Az elhunytat a SOTE Igazságügyi és Biztosítás-orvostani Intézetbe szállították. A számítógép adatnyilvántartásába a beteg nevének első betűje hibásan került be, így fordulhatott elő, hogy amikor a telefonos érdeklődés kapcsán a számítógépben keresték a nevet, az adatbázisban nem találták. Az elhunyt személy hozzátartozóinak értesítése ilyen esetekben egyébként nem az Országos Mentőszolgálat, hanem a fogadó intézmény feladata. Az OMSZ a családnak kinyilvánította részvétét és sajnálatát a történtek miatt.”
A Semmelweis Egyetem azt írta, hogy mivel az intézet igazgatója külföldön van, így csak később tudnak tájékoztatást adni az ügyről.
Ha az Ön szerettét is hasonló sérelem érte, írjon nekünk a [email protected] e-mail címre!