Rengeteg embernél problémát jelent, ha nem otthonában tör rá a szükség. Ám már az is veszélyt jelent, ha akár csak egy alkalommal is visszatartjuk az ingert.
Sok emberben jelentős lelki problémákat okoz, ha a megszokottól eltérő környezetben, egy nyilvános vagy egy munkahelyi vécében kell elvégeznie nagydolgát. Bár az otthon, az tényleg édes otthon, orvosok mégis azt tanácsolják, bárhol és bármikor is tör ránk a szükség, soha ne tartsuk vissza hosszabb ideig, mert abba akár bele is halhatunk.
Kyle Staller, a Massachuetts General kórház belgyógyásza azt írja cikkében, hogy azok az emberek, akik munkájuk miatt kénytelenek huzamosabb időkre is visszatartani székletüket, sokkal nagyobb valószínűséggel szenvednek az állandó székrekedéstől, sőt, kimutható az is, hogy például a tanárok vagy a kórházi dolgozók esetében sokkal több a végbél záróizmainak gyengeségéből vagy éppen túlmüködéséből adódó probléma. A megváltozott életkörülmények, például ha egy másik országba utazunk, szintén felkavarhatják bélműködésünket. Staller szerint a hashajtók szedése sosem nyújthat hosszútávú megoldást, ráadásul amennyiben túlzásba visszük szedésüket, bármennyire is hihetetelenül hangzik, a testünk még azt is képes elfelejteni, hogy hogyan kell kakilnunk.
Az inger visszatartása sosem vezet célra és maradandó károsodásokhoz vezethet. A felgyülemlett és megkeményedett bélsár ugyanis súlyos keringési és kiválasztási problémákat, heveny görcsöket és szívproblémákat okozhat, melyeket ha nem kezelnek, végzetessé válhatnak.