Óriási felháborodást keltett a Bors cikke, amiben elsőként számoltunk be arról a BKK-ellenőrről, aki a fővárosi Keleti pályaudvar metrómegállójában elgáncsolt egy utast.
– Éreztem, hogy kicsúszik a lábam alól a talaj, és esek egy hatalmasat. Fájt a jobb kezem, és nem tudtam lábra állni. Sírni kezdtem – mesélte az a 21éves diáklány a Borsnak, aki jegy nélkül utazott, a BKK egyik ellenőre pedig elgáncsolva próbálta az útját állni. A történet országos botránnyá dagadt, olvasóink többsége úgy vélekedik: megengedhetetlen ez a fajta viselkedés.
„Ha elgáncsolta, az indokolatlan önkényes erőszak, tehát csoportosan elkövetett garázdaság” – véli egyikük.
Mások hasonló túlkapásokról számoltak be:
„Egyszer én is siettem. Mutattam a bérletem, mire a nő elkapta a csuklóm, és megszorította. Én rákiabáltam, hogy ha nem enged el, rendőrt hívok.”
„A barátnőmet lekurvázták, és elvették tőle a tízdarabos tömbjegyet, mert nem időben lyukasztott.”
Persze volt, aki megjegyezte, az éremnek két oldala van, hiszen a lány bliccelt: „Azt nem értem, hogy miért mindig az az áldozat, aki szabályt szegett?”
Az igazság valahol a kettő közt lehet: „Jegyet kell venni! Ez tény. Amit az ellenőr tett, arra viszont nincs mentség!”
Két kérdés vetődött fel: mit tehet az ellenőr az utassal, illetve milyen feltételeknek kell megfelelni a BKK munkatársainak?
„A jegyellenőröknek nincs lehetőségük arra, hogy a jogosulatlanul utazó utasokat szóbeli felszólításon kívül más eszközzel visszatartsák. Fizikailag csak akkor érhetnek az utashoz, ha az megérintette őket, vagy a személyi biztonságukat veszélyezteti, valamint bűncselekmény észlelésekor” – felelte a BKK, és azt is megtudtuk: érettségi és erkölcsi bizonyítvány kell a jelentkezőknek, akiket többlépcsős felvételi interjúk után orvosi és pszichológiai vizsgálatoknak is alávetnek.