Akár a Guinness Rekordok Könyvébe is bekerülhetne Tóth György, aki Magyarország legnagyobb varrógépgyűjteményét tudhatja magáénak, sőt megalkotta a világ legkisebb működő varrógépét is.
Forrás: Kecskeméti Zoltán
Csodálatos érzés lehet, ha valakinek a munkája a hobbija is egyben. Mindez megadatott a budapesti Tóth Györgynek, aki annak idején a Műszaki Egyetemen végzett gépészmérnökként textiltechnológiai szakon. A ma már 70 éves férfi igazi csodákat őriz budai otthonában.
– Tizennyolc éves korom óta ez az életem – mutat körbe a különféle varrógépcsodákon György, aki nagyon büszke első szerzeményére, egy 1920-as, pici Singer gépre.
– Amikor 2001-ben egy amerikai szakkiállításra voltam hivatalos, úgy gondoltam, fel kell mutatnom valamit. Ennek az első gépemnek megterveztem a kicsinyített mását, amit egy barátom le is gyártott. A tengerentúlon rögtön letettek tízezer dollárt – mai áron mintegy 2,8 millió forint – érte, mert kiderült, hogy ez a világ legkisebb működőképes varrógépe. Én azonban nem adtam oda – mondja büszkén a férfi.
György az évek során rengeteg különlegességet kutatott fel, a legtöbbet, félmillió forintot, egy 1890-ből származó, kör alakú amerikai fagépért fizette ki, melyet a Foley and Williams cég gyártott. Nagyon kedves darab még számára az 1893-as Adria fantázianevű első magyar varrógép, és az igazi különlegességnek számító, szintén amerikai Willcox and Gibbs gyártmányú, 1899-es kalapbélésvarró.
– Nincs olyan varrógép, amellyel ne tudnék varrni – mondta a férfi, aki kérdésünkre, hogy valóban a Singer a legjobb márka, erősen csóválja a fejét.
– Nálam az első háromba sem férne, a csúcs a Wheeler and Wilson – magyarázza György, aki a legjobban annak örülne, ha lenne egy múzeum, amely befogadná varrógépeit, és a látogatók is gyönyörködhetnének bennük.