Magyarország, sőt talán Európa egyik legnagyobb, működőképes stabilmotor-gyűjteményét mondhatja magáénak dr. Papp Zoltán. Az egyetemi oktató a Bors kedvéért egy kis bemutatót is tartott.
Forrás: Vaskó Tamás
Száznál is több matuzsálemkorú gép áll egy dunaszegi épületben. Tulajdonosuk, dr. Papp Zoltán, a Győri Széchenyi István Egyetem oktatója húsz éve kezdte el gyűjteni őket. Van itt magyar, angol, osztrák, csehszlovák és francia masina is.
– A stabil motorok nagyjából az 1900-as évek elejétől mintegy harminc éven át élték virágkorukat. A gyakran felrobbanó gőzgépeknél már fejlettebbek voltak, és valamilyen munkaeszközt, darálót, szivattyút, fűrészt, mezőgazdasági gépet hajtottak meg velük egy laposszíj segítségével – avat be minket a részletekbe a bányamérnök, illetve hidrogeológus végzettségű férfi, aki a győri egyetem rektorától nemrég megkapta a tiszteletbeli gépészmérnök címet is.
Gyűjteményében több mint tíz olyan gép is van, amelyeket egyetlen darabként tartanak számon a hozzáértők. Nemrég az Audi cég mérnökei tettek látogatást az egyetemi oktatónál, és alaposan elámultak.
– Több gépemet is szerették volna milliókért megvásárolni, de én nem adtam oda – mosolyodik el Zoltán, aki sziszifuszi munkával maga varázsolja működővé ezeket az ódon masinákat.
Amikor a kedvünkért beindítja a gyűjtői körökben első számú célpontnak számító csehszlovák Ignac Lorenz motorját, csak ámulunk és bámulunk. Kopogós hangja, a belőle áradó illatok valóságos időutazásra emlékeztetnek. Az egyetemi oktató büszkén mutatja azt a 110 éves rézkanalas kutat is, amiből nincs több az országban.
– Ha valaki kíváncsi a gyűjteményemre, előzetes bejelentkezés után szívesen megmutatom, de ez nem egy múzeum – mondja a Borsnak a férfi, akiről sugárzik, hogy imádja a hobbiját.